Budżet bardziej obywatelski
Obecny system bardziej przypomina konkurs grantowy albo wyścig – mówią członkowie ZRDPP i zapraszają na cykl otwartych spotkań, w których udział może wziąć każdy zielonogórzanin i każda organizacja. Na spotkaniach toczy się dyskusja o nowych rozwiązaniach w budżecie obywatelskim, które - choć sam budżet z roku na rok cieszy się wśród zielonogórzan rosnącą popularnością – byłyby odpowiedzią na postulowane w różnych kręgach zmiany. Jedni proponują lifting, inni reformę budżetu obywatelskiego. W zeszłym roku, w związku z krytycznymi uwagami mieszkańców, wyłączono z niego inwestycje oświatowe, w odpowiedzi na postulaty Młodzieżowej Rady Miasta i organizacji pozarządowych głosować i składać własne wnioski mogły również trzynastolatki. Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta postulowało wyłączenie z budżetu obywatelskiego budowy dróg i chodników, pojawiły się też propozycje elektronicznego zliczania głosów i rejonizacji budżetu, a do małych i dużych dodanie kategorii zadań średnich. Kompletny projekt reform budżetu obywatelskiego zaproponował klub radnych PO.
- Trzeba to jakoś uporządkować – mówią przedstawiciele rady, którzy do końca czerwca planują zorganizować około sześciu spotkań. Ich efektem ma być opracowanie dotyczące kształtu przyszłego budżetu obywatelskiego, które zostanie przekazane prezydentowi Zielonej Góry w formie rekomendacji.
- Nie ma żadnej ustawy ani innych centralnych przepisów dotyczących zasad budżetu obywatelskiego. Ustala je miasto i miasto może je zmienić – mówi przewodniczący zielonogórskiej rady, Tomasz Lehman. – Przygotowaliśmy się do spotkań z mieszkańcami. O systemach budżetów obywatelskich w kraju i na świecie opowiedział nam Szymon Osowski, prezes zarządu Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska. Są różne, ale ich istotą zawsze powinna być dyskusja mieszkańców.
Różnicę między zbieraniem podpisów pod gotowym projektem a rozmową o nim i dokonywaniu wyborów w miejscu zamieszkania wyjaśnia Piotr Fabich, sekretarz ZRDPP:
- Budżety obywatelskie powinny mieć formułę dyskusyjną: kształtować się podczas spotkań na osiedlach i w dzielnicach, na których społeczność lokalna rozmawia o najkorzystniejszych dla niej inwestycjach. Głosowanie jest na samym końcu. Taka formuła zbliża mieszkańców do budżetu – mówi.
O tym, że nasz budżet powinien ewaluować w stronę szerokich konsultacji, przekonana jest też Barbara Marcinów z Ruchu Miejskiego Obywatele Zielonej Góry, która uważa, że „czas położyć kres niekoniecznie zdrowej rywalizacji”.
– Powinny przypominać znane zielonogórzanom konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania Wzgórz Piastowskich czy Doliny Gęśnika – podaje przykłady Józef Lenart z Zielonogórskiej Rady Seniorów, która wraz z Młodzieżową Radą Miasta, Społeczną Miejską Radą ds. Osób Niepełnosprawnych, organizacjami pozarządowymi, Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze i społecznikami już włączyła się do dyskusji o zmianach w budżecie. Koordynatorzy dyskusji liczą na udział w pracach przedstawiciela prezydenta, jego wiedzę i doświadczenie związane z konstruowaniem zielonogórskiego budżetu.
Podczas jednego z pierwszych spotkań, które odbyło się w miniony wtorek w OWES, dyskutowano o tym, jakie zadania powinny być finansowane z budżetu obywatelskiego. Z czterech wariantów przegłosowano jeden: „można realizować każde zadanie, nawet oświatowe, ale muszą one mieć charakter ogólnej i nieograniczonej dostępności dla wszystkich”.
Dla Adama Szulczewskiego z instytucji wsparcia ekonomii społecznej ważny jest fakt, że w opracowywanie rekomendacji dla miasta może włączyć się każdy i w każdej chwili.
- Uczestnicy spotkań pomagają zobaczyć różne perspektywy budżetu i mogą sprawić, że stanie się on bardziej społeczny – mówi.
(el)
SPOTKANIA
Kolejne spotkanie dotyczące kształtowania budżetu obywatelskiego odbędzie się w najbliższy poniedziałek (15 bm.) o godz. 17.00 w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej, przy ul. Dąbrowskiego 41 d/3. Tym razem organizatorzy planują dyskusję na temat ewentualnego podziału zielonogórskiego budżetu obywatelskiego na obszary i segmenty.
Informacje o terminach kolejnych spotkań oraz relacje z przebiegu konsultacji dostępne są na stronie: www.facebook.com/BO.ZielonaGora
Do udziału w dyskusji może dołączyć każdy, na dowolnym jej etapie.