Dla Focus Mall zmieniamy plan
A Focus Mall, ul. Wrocławska
O tym planie przestrzennego zagospodarowania już pisaliśmy kilka razy. – Teraz jest to powtórne wyłożenie tego projektu do publicznego wglądu – informuje Małgorzata Maśko-Horyza, szefowa biura urbanistyki i planowania w magistracie. – Powtórne, bo do projektu wniesiono uwagi, które uwzględniliśmy.
Plan wokół Focus Mall
Zmiany w planie dotyczą terenu pomiędzy ulicami: Wrocławska, Sienkiewicza, Sowińskiego, Kraszewskiego i Konstytucji 3 Maja. Głównie dotyczą jednak inwestycji planowanych przez właścicieli galerii. Plac, na którym dzisiaj znajduje się parking, może być zabudowany w 80 proc., ustawione tutaj nowe budynki mogą mieć wysokość od 6 do 22 metrów. Będą się w nich znajdowały zarówno sklepy, jak i parkingi. Bez zmian pozostaną miejsca postojowe na krańcu placu położone nieopodal budynków mieszkalnych.
Terminy. Plan można oglądać od 16 marca do 6 kwietnia, w urzędzie miasta, przy ul. Podgórnej 22, pokój 809, w godz. 8.00-14.00. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie założeniami odbędzie się 22 marca o godz. 14.00, pokój 810. Uwagi można składać do 21 kwietnia.
Plany inwestora
Południowoafrykański fundusz Rockcastle, który w zeszłym roku przejął w Polsce kilka galerii handlowych, m.in. zielonogórski Focus Mall, planuje duże inwestycje. Jeszcze w tym roku m.in. w Zabrzu, Opolu, Dąbrowie Górniczej i Wołominie (otwarcie nowego centrum).
W planach na przyszły rok znalazła się również Zielona Góra. Nic dziwnego, skoro Focus Mall rocznie odwiedza ponad 5 mln klientów. Zamierzenia są poważne, skoro fundusz chce przeznaczyć na nie 67 mln euro. Do grona najemców dołączyć może m.in. Decathlon, nowe marki LPP i Inditeksu, New Look oraz firmy z branży gastronomicznej.
Dzisiaj, galeria ma ok. 28 tys. mkw. powierzchni. Po rozbudowie centrum powiększy się o 15 tys. mkw.
To będzie nie lada wyzwanie, bo już obecnie w weekendy trudno tutaj zaparkować, a przecież podczas budowy plac trzeba będzie wyłączyć z ruchu. Przedstawiciele inwestora byli w magistracie.
- Mają świadomość, że miejsca parkingowe to sprawa krytyczna i trzeba zwiększyć ich ilość – tłumaczy wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Jest za wcześnie, by precyzyjnie mówić, jak problem zostanie rozwiązany. Na pewno inwestycja będzie prowadzona etapami. Niezbędne są parkingi wielopoziomowe.
Takie rozwiązania są stosowane w wielu miastach. Dolne piętra zajmują sklepy, górne parkingi dla samochodów. Inwestor chce też wykorzystać niezagospodarowane do tej pory obiekty fabryczne, m.in. hale obłożone planszami na rogu ul. Sienkiewicza i Wrocławskiej. Mogłyby się nadawać na kilkupoziomowe parkingi. Na okres przejściowy lub na stałe.
B ul. Róży Wiatrów
Tutaj magistrat przystępuje do sporządzenia miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania. Chodzi o teren przylegający do Starego Kisielina ograniczony torami kolejowymi, ul. Róży Wiatrów, Szosą Kisielińską i granicami administracyjnymi miasta.
Według miejskich planistów sporządzenie planu spowodowane jest potrzebą uporządkowania terenu i naprawienia błędów, przeznaczenie (budownictwo jednorodzinne) nie ulegnie zmianie.
Terminy: zainteresowani mogą składać wnioski do 7 kwietnia.
(tc)