Dla Focus Mall zmieniamy plan

21 Marzec 2017
Na tyłach galerii handlowej może powstać nowy obiekt handlowy, który zajmie prawie cały postój. Gdzie pomieszczą się samochody klientów? Na parkingu wielopoziomowym. Tak zakłada nowy plan przestrzennego zagospodarowania. Sieć zapowiada inwestycję za 67 mln euro.

A Focus Mall, ul. Wrocławska

O tym planie przestrzennego zagospodarowania już pisaliśmy kilka razy. – Teraz jest to powtórne wyłożenie tego projektu do publicznego wglądu – informuje Małgorzata Maśko-Horyza, szefowa biura urbanistyki i planowania w magistracie. – Powtórne, bo do projektu wniesiono uwagi, które uwzględniliśmy.

Plan wokół Focus Mall

Zmiany w planie dotyczą terenu pomiędzy ulicami: Wrocławska, Sienkiewicza, Sowińskiego, Kraszewskiego i Konstytucji 3 Maja. Głównie dotyczą jednak inwestycji planowanych przez właścicieli galerii. Plac, na którym dzisiaj znajduje się parking, może być zabudowany w 80 proc., ustawione tutaj nowe budynki mogą mieć wysokość od 6 do 22 metrów. Będą się w nich znajdowały zarówno sklepy, jak i parkingi. Bez zmian pozostaną miejsca postojowe na krańcu placu położone nieopodal budynków mieszkalnych.

Terminy. Plan można oglądać od 16 marca do 6 kwietnia, w urzędzie miasta, przy ul. Podgórnej 22, pokój 809, w godz. 8.00-14.00. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie założeniami odbędzie się 22 marca o godz. 14.00, pokój 810. Uwagi można składać do 21 kwietnia.

Plany inwestora

Południowoafrykański fundusz Rockcastle, który w zeszłym roku przejął w Polsce kilka galerii handlowych, m.in. zielonogórski Focus Mall, planuje duże inwestycje. Jeszcze w tym roku m.in. w Zabrzu, Opolu, Dąbrowie Górniczej i Wołominie (otwarcie nowego centrum).

W planach na przyszły rok znalazła się również Zielona Góra. Nic dziwnego, skoro Focus Mall rocznie odwiedza ponad 5 mln klientów. Zamierzenia są poważne, skoro fundusz chce przeznaczyć na nie 67 mln euro. Do grona najemców dołączyć może m.in. Decathlon, nowe marki LPP i Inditeksu, New Look oraz firmy z branży gastronomicznej.

Dzisiaj, galeria ma ok. 28 tys. mkw. powierzchni. Po rozbudowie centrum powiększy się o 15 tys. mkw.

To będzie nie lada wyzwanie, bo już obecnie w weekendy trudno tutaj zaparkować, a przecież podczas budowy plac trzeba będzie wyłączyć z ruchu. Przedstawiciele inwestora byli w magistracie.

- Mają świadomość, że miejsca parkingowe to sprawa krytyczna i trzeba zwiększyć ich ilość – tłumaczy wiceprezydent Dariusz Lesicki. – Jest za wcześnie, by precyzyjnie mówić, jak problem zostanie rozwiązany. Na pewno inwestycja będzie prowadzona etapami. Niezbędne są parkingi wielopoziomowe.

Takie rozwiązania są stosowane w wielu miastach. Dolne piętra zajmują sklepy, górne parkingi dla samochodów. Inwestor chce też wykorzystać niezagospodarowane do tej pory obiekty fabryczne, m.in. hale obłożone planszami na rogu ul. Sienkiewicza i Wrocławskiej. Mogłyby się nadawać na kilkupoziomowe parkingi. Na okres przejściowy lub na stałe.

 

B ul. Róży Wiatrów

Tutaj magistrat przystępuje do sporządzenia miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania. Chodzi o teren przylegający do Starego Kisielina ograniczony torami kolejowymi, ul. Róży Wiatrów, Szosą Kisielińską i granicami administracyjnymi miasta.

Według miejskich planistów sporządzenie planu spowodowane jest potrzebą uporządkowania terenu i naprawienia błędów, przeznaczenie (budownictwo jednorodzinne) nie ulegnie zmianie.

Terminy: zainteresowani mogą składać wnioski do 7 kwietnia.

(tc)