Coraz mniej u nas barier
Windy, podjazdy, poręcze, szerokie wejścia i odpowiednio zaprojektowane łazienki to już standard w budynkach, które powstają od zera. A te, które liczą sobie już ładnych parę lat, można dla osób niepełnosprawnych dostosować. Miasto, od dziewięciu lat, w ramach konkursu „Zielona Góra bez barier”, nagradza obiekty za likwidowanie przeszkód i szczególną troskę o komfort niepełnosprawnych. Zwycięzcy otrzymują tytuł laureata i prawo do oznakowania budynku specjalną naklejką informującą, że w tym miejscu nie ma barier architektonicznych.
- Ogromnie cieszy, że na budynkach przybywa naklejek, ale to ciągle za mało. Dlatego będziemy pomysł kontynuować, tak długo, jak będzie to konieczne – zapowiedziała wiceprezydent Wioleta Haręźlak.
Tegoroczni laureaci i wyróżnieni przez urząd miasta i Centrum Integracja: filia przychodni Aldemed Centrum Medyczne na os. Śląskim, Centrum Działań Kreatywnych Tancbuda przy ul. Okulickiego, hotel i restauracja ForRest przy ul. Głogowskiej w Raculi, szkoła nauki jazdy Solo, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przy ul. Podgórnej, NZOZ „Rehabilitacja” przy al. Wojska Polskiego, Klub Sportowy Sparta w Łężycy.
- Kropla drąży skałę – cieszyła się Marta Rogalińska, dyrektor Centrum Integracja. – Coraz więcej budynków dostosowuje się, widać poprawę i jest szansa, że będzie tego coraz więcej.
Uroczysta gala tegorocznego konkursu odbyła się w poniedziałek, w Filharmonii Zielonogórskiej. Imprezę ubarwił występ uczestników projektu Uncover, zrealizowanego przez fundację Joanny Brodzik „Opiekun Serca”.
(dsp)