Wiecha zawisła na dachu szpitala

27 Wrzesień 2019
Prace w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka idą zgodnie z planem. Rok temu wbito łopatę pod jego budowę, a we wtorek, 24 września, zawieszono tradycyjną wiechę na dachu.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to największa inwestycja medyczna w lubuskiem po 1989 roku. Na jej terenie znajdzie się m.in. jedyny w województwie oddział intensywnej terapii dla noworodków. Do centrum zostaną przeniesione też niektóre oddziały z innych budynków szpitala uniwersyteckiego, dzięki czemu będzie można wykonać potrzebne remonty, a szpital zostanie odciążony z pacjentów.

- Centrum to wymarzone miejsce. Szansa dla matek, by ich dzieci w komfortowych warunkach mogły przychodzić na świat, a później, w razie potrzeby, będą również tu leczone. Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia – mówił na uroczystości zawieszenia wiechy prezes szpitala Marek Działoszyński.

Budynek ma cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, wysokość 20 metrów, powierzchnię 14,5 tys. mkw. oraz kubaturę ok. 60 tys. m sześciennych. Będzie dostosowany do potrzeb najmłodszych pacjentów.

Na parterze znajdzie się główny hol, szatnie, część gastronomiczna oraz izba przyjęć z rejestracją. Dostępne również będą poradnie specjalistyczne, a karetki będą miały osobny wjazd. Po lewej stronie zostanie umieszczony oddział radiologiczny, gdzie znajdziemy taki sprzęt jak rezonans magnetyczny, tomograf czy RTG. Również na parterze znajdzie się oddział zakaźny z sześcioma łóżkami.

Pierwsze piętro w całości poświęcone zostanie pediatrii. Podzielone będzie na trzy części: dla dzieci starszych, dla dzieci do trzeciego roku życia oraz oddział onkologiczny. – Wszystkie oddziały będą rozmieszczone po okręgu. To funkcjonalny układ – zapewniał Marcin Adamek, kierownik kontraktu, oprowadzający po obiekcie. W centralnej części na każdym poziomie będą sale seminaryjne, m.in. dla lekarzy i studentów. Nie można zapomnieć o tym, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka to część Wojewódzkiego Szpitala Uniwersyteckiego.

- Ten szpital to kamień milowy dla naszego województwa. Stawiamy na pierwszym miejscu zdrowie i życie dzieci oraz ich mam. Robimy to dla lubuskich kobiet, pragniemy zapewnić okołoporodową opiekę na europejskim poziomie – mówiła marszałek lubuska Elżbieta Anna Polak. - Razem zadbamy też o wysokospecjalistyczny sprzęt i lekarzy. Już 85 studentów kierunku lekarskiego podpisało umowy stypendialne, więc po studiach będą pracować w Zielonej Górze. Wielu z nich zapewniło, że wybierze specjalizację pediatryczną.

Prezes firmy Mostostal - odpowiedzialnej za budowę centrum - zapewnił, że nie ma żadnych opóźnień i za rok będzie można wejść do środka, by obejrzeć gotowe już sale i gabinety. Teraz jego firma zakończyła pierwszy, ważny etap inwestycji. - Wieszanie wiechy to moment świętowania. Dziękuję, że naszej firmie zostało powierzone to zadanie. Życzę, aby ten obiekt służył jak najlepiej społeczności lubuskiej. Deklaruję, że termin zakończenia prac nie jest zagrożony i czeka nas rok żmudnej pracy. Teraz całe nasze wysiłki skupią się na wykończeniu i robotach wewnętrznych - mówił prezes Marek Morawski.

Koszt inwestycji to ponad 112 mln zł, z czego większość pochodzi ze środków unijnych.

(ap)