Planownie. Co się zmieni w Twojej okolicy?
Zawsze możesz sprawdzić te plany i złożyć swoje uwagi. Tym razem chodzi o tereny koło Castoramy i ul. Dąbrowskiego.
WYŁOŻENIA
A
Plan przestrzennego zagospodarowania – Śródmieście 17.
Chodzi o teren pomiędzy ulicami: Krakusa, Lisia, al. Wojska Polskiego. Najważniejsze zmiany dotyczą działki obok Castoramy, gdzie zazwyczaj zatrzymuje się cyrk.
- Powodem zmian jest m.in. wykreślenie z obowiązującego planu drogi, która odgradzała działkę od Castoramy – tłumaczy Małgorzata Maśko-Horyza, szefowa biura urbanistyki i planowania. – To droga publiczna, która miastu nie jest potrzebna.
W tym miejscu poprzedni plan również dopuszczał handel wielkopowierzchniowy. Miejscy planiści chcą jednak, żeby w tym rejonie obowiązywała jedna linia zabudowy, dlatego ewentualny nowy budynek musi stać przy samej ulicy. – Często sieci handlowe wolą budować parking z przodu, bo to przyciąga klientów. Jednak gorzej wygląda, dlatego plan nie pozwoli na takie rozwiązanie – wyjaśnia M. Maśko-Horyza. – Parkingi mogą być z tyłu budynku lub pod ziemią.
Plan przewiduje, że od strony al. Wojska Polskiego budynek może mieć wysokość do 24 m (do sześciu kondygnacji) i minimum trzy kondygnacje. 20 proc. elewacji musi być przeszklone. Wysokość zabudowy będzie się zmniejszać w kierunku ul. Krakusa, by nie przyćmić stojących tam domów.
Miejsce pozwala na wybudowanie obiektu dwa razy mniejszego niż sąsiednia Castorama.
Zmiana dotyczy też niewielkiej działki na tyłach ul. Krakusa, gdzie wprowadzono możliwość usług.
Terminy: Plan będzie wyłożony od czwartku, 19 kwietnia, do 11 maja. Uwagi można składać do 27 maja. Plan można oglądać w urzędzie miasta, ul. Podgórna 22, VIII piętro, pokój 809, w godz. 8.00-14.00. W urzędzie, w pokoju 810, odbędzie się publiczna dyskusja nad projektem, którą zaplanowano na czwartek, 28 kwietnia, godz. 13.00.
B
Plan przestrzennego zagospodarowania – Śródmieście 10.
Chodzi o teren pomiędzy ulicami: Lisią, Dąbrowskiego, Kupiecką, Zamkową i Krakusa. To powtórne wyłożenie. Dwie najważniejsze zmiany dotyczą nadbudowy budynku przy ul. Zamkowej (dach ułożony w harmonijkę) i dawnej hydroforni przy Lisiej, gdzie możliwa będzie zabudowa mieszkalno-usługowa.
Terminy: Plan będzie wyłożony od 25 kwietnia do 17 maja. Uwagi można składać do 1 czerwca. Plan można oglądać w urzędzie miasta, ul. Podgórna 22, VIII piętro, pokój 809, w godz. 8.00-14.00. W urzędzie, w pokoju 810, odbędzie się publiczna dyskusja nad projektem, którą zaplanowano na 11 maja, godz. 13.00.
PRZYSTĄPIENIA
C
Plan przestrzennego zagospodarowania – Drzonków-Olimpijska i Drzonków-Słoneczna.
- Są tutaj działki należące do miasta. Zanim przystąpimy do ich sprzedaży, chcemy zrobić plan, który ureguluje jak ma wyglądać to osiedle – tłumaczy M. Maśko-Horyza.
Terminy: Zainteresowani mogą składać wnioski do planu do 6 maja.
D
Plan przestrzennego zagospodarowania w rejonie Zespołu Szkół Zawodowych PBO.
- Tutaj chodzi o zmiany umożliwiające wybudowania zamiast boiska asfaltowego budynku mieszkalnego oraz niewielkiego budynku dla nauczycieli, na tyłach szkoły – wyjaśnia M. Maśko-Horyza.
Terminy: Zainteresowani mogą składać wnioski do planu do 13 maja.
(tc)
PLANOWANIE PRZESTRZENNE
Wyłożenie do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to drugi krok w procedurze konsultacji z mieszkańcami. W tym czasie odbywa się publiczna dyskusja, podczas której projektant prezentuje przygotowany projekt. Projekty są dostępne na stronie BIP urzędu. Mieszkańcy mogą składać uwagi na piśmie. Urząd nie wysyła odpowiedzi na złożone uwagi. To prezydent rozstrzyga, czy zostaną uwzględnione. Jeżeli oceni je negatywnie, przedstawiane są radnym, którzy uchwalają MPZP. To oni ostatecznie decydują, czy uwagi zostaną uwzględnione lub odrzucone.