Dziewięć nowych kierunków na UZ. Który wybierzesz?

9 Czerwiec 2023
Uwaga przyszli studenci! Uniwersytet Zielonogórski rozpoczął rekrutację na nowy rok akademicki 2023/24. Od października będzie kształcił m.in. przyszłe położne i inżynierów systemów miejskich.

Dla przyszłych studentów uczelnia przygotowała łącznie ponad 6200 miejsc. Prawie tylu jest tegorocznych lubuskich maturzystów - na nich na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich czeka blisko 2800 miejsc. Mają w czym wybierać. Na 12 wydziałach UZ jest aż 68 kierunków, w tym dziewięć nowych: inteligentne systemy miejskie, inżynieria lotnicza, międzynarodowe stosunki polityczne, położnictwo, sport, czekająca jeszcze na zgodę resortu inżynieria materiałowa i recykling, a także angielskojęzyczne: astronomia, ekonomia oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. Powstały w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy.

Na problemy

To kłopoty kadrowe dały impuls do stworzenia np. studiów położniczych. Według raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w ub. r. w Lubuskiem było ich tylko 435. W tym aż 139 posiadało już uprawnienia emerytalne, 193 były po pięćdziesiątce i tylko 103 miały od 21 do 50 lat. Średnia wieku lubuskich położnych wynosiła więc blisko 56 lat. Kto za kilka lat miałby opiekować się lubuskimi noworodkami i ich mamami?

Jak informuje mgr Grażyna Milewska-Wilk z UZ, studia na nowym kierunku stacjonarnym będą trwały trzy lata. Na kandydatki i kandydatów w tym roku czeka 30 miejsc.

Znacznie wyżej uczelnia oceniła zapotrzebowanie na kierunek o krótkiej nazwie sport, przygotowując tu na studiach stacjonarnych i zaocznych łącznie aż 90 miejsc. Sport zastąpi wcześniejszy WF, który nie cieszył się już zainteresowaniem. Przyszli absolwenci nie chcieli i nie zostaną nauczycielami. - Zdobędą wiedzę i umiejętności z nauk o zdrowiu, o kulturze fizycznej, o projektowaniu i realizowaniu treningu indywidualnego i w wybranych dyscyplinach sportu. Po ukończeniu studiów mogą zostać asystentami trenera, instruktorami sportowymi czy trenerami personalnymi - wyjaśnia dr Ewa Skorupka.

Na nowe czasy

… jest kierunek o tajemniczej nazwie inteligentne systemy miejskie. - Przygotuje on absolwentów do zarządzania infrastrukturą i systemami nowoczesnego miasta, będziemy kształcić specjalistów do zarządzania i rozwoju smart city. W dobie postępującej urbanizacji, zmian klimatycznych, transformacji energetycznej czy informatyzacji życia społecznego zapotrzebowanie na inżynierów systemów miejskich będzie rosło. Wyzwaniem jest, by w rosnących miastach ludzie żyli zdrowo i wygodnie, a gospodarka rozwijała się bez negatywnego wpływu na środowisko - wyjaśnia dr hab. inż. Sylwia Myszograj. Studia licencjackie w trybie stacjonarnym i zaocznym będą miały charakter interdyscyplinarny, przyszłym studentom uczelnia w sumie oferuje 60 miejsc.

Inny nowoczesny kierunek to międzynarodowe stosunki polityczne. Sama nazwa nie brzmi obco - studia przygotują absolwenta do pracy m.in. w instytucjach unijnych, samorządach czy podmiotach gospodarczych utrzymujących kontakty międzynarodowe. Ofertę UZ przedstawia dr Andrzej Tyda: - Student pozna tu dwa języki obce oraz polityczne, gospodarcze i kulturalno-religijne uwarunkowania innych państw, uzyskując kompetencje do wchodzenia w relacje z ich przedsiębiorstwami, instytucjami czy organizacjami.

(el)