LUG we wszystkich zakątkach świata świeci do pracy i do życia
- Startowaliśmy w latach 80. Tak naprawdę w piwnicy. Działalność zaczynaliśmy od iluminacji dyskotek. Potem produkowaliśmy proste oprawy. W pewnym momencie, w jednej z hurtowni oświetleniowych LUG prowadził nawet pierwszy w Zielonej Górze punkt sprzedaży telefonów komórkowych - mówi Ryszard Wtorkowski, prezes LUG.
Na stronie zielonagora.gazeta. pl znajdziecie dwie specjalne platformy do głosowania dotyczące: firm, które powstały w ostatnim ćwierćwieczu i takich, które przetrwały trudny okres transformacji. Przemyślcie swój głos dokładnie - możecie oddać go tylko raz! Jedną z kandydatur możecie też poprzeć, wysyłając e-mail na adres: zielonogorska_firma_25@zielona.agora.pl o tytule "Zielonogórska Firma 25-lecia". Wiadomość musi zawierać nazwę firmy/nazwisko i kategorię, a także imię i nazwisko głosującego. Trzeci sposób to kupon drukowany co środę i piątek w zielonogórskiej "Wyborczej". Wycięty kupon z odręcznie podkreśloną nazwą firmy wystarczy przekazać redakcji: osobiście lub pocztą. Kupon znajdziecie w środę i piątek w "Gazecie Wyborczej".
I uwaga! Redakcja uzna za nieważne głosy, które będą wysłane kilka razy przez tego samego Czytelnika lub z tego samego adresu e-mail.
Głosować mozna do 31 października
Gdzie błyszczą oprawy LUG
LUG oświetla dziś wnętrza i tworzy iluminacje świetlne w ponad 50 krajach na świecie. Oprawy LUG błyszczą na elewacjach: biurowców, obiektów handlowych, przemysłowych, medycznych, kulturalnych. Zielonogórska firma oferuje ponad 600 różnych rodzajów opraw. - Jesteśmy globalną marką. Zostaliśmy profesjonalnym dostawcą produktów oświetleniowych, rekomendowanym m.in. przez firmy: Philips i OSRAM. Wystawiamy się na targach branżowych we Frankfurcie nad Menem i w Mediolanie. Mamy własne zaplecze badawczo-rozwojowe oraz laboratorium. Oferujemy klientom z całego świata kompleksowe, energooszczędne i atrakcyjne wizualnie rozwiązania. Nie tylko do pracy, ale także do życia - mówi Wtorkowski.
Przełomem było wejście Polski do Unii Europejskiej. - To ważny moment nie tylko dlatego, że od tej pory mogliśmy zdobywać unijne dotacje i finansować z nich rozwój naszej technologii, ale również dlatego, że po unijne środki sięgało także nasze otoczenie biznesowe. Wcześniej rynek nie był tak dynamiczny. Także dyrektywy unijne zachęcają klientów do ekologicznych i innowacyjnych inwestycji. Rozwój firmy to pasmo drobnych sukcesów, które składają się na jej dzisiejszą pozycję. Ważne były różne decyzje podejmowane we właściwym momencie. Choćby wejście na giełdę i pozyskanie dużego kapitału czy decyzja o inwestycji w technologię LED - dodaje prezes.
Debiut na giełdzie
Spółka weszła na warszawską giełdę w 2007 r., debiutując na rynku NewConnect. - Wtedy zaczął się najbardziej dynamiczny okres rozwoju w historii firmy. Rok później LUG przeniósł siedzibę do nowoczesnego kompleksu w zielonogórskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. W obecnej siedzibie znajduje się część biurowa, produkcyjna, magazyn wysokiego składowania. W ub.r. uruchomiliśmy linię produkcyjną nowoczesnych komponentów LED. Firma ma swoje oddziały w Polsce, ale też w Niemczech, na Ukrainie, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Brazylii. Nasze rozwiązania są na tyle uniwersalne, że wykorzystuje się je na całym świecie - mówi prezes Wtorkowski.
Dumą LUG jest ekskluzywna marka FLASH&DQ. - To oferta dla projektantów wnętrz i architektów, która pozwala im zrealizować najbardziej kreatywne aranżacje wnętrz. Została zaprojektowana z wielką dbałością o wzornictwo i wysoką jakość. Stworzyliśmy ją z myślą o luksusowych wnętrzach - dodaje prezes.
Kolejna fabryka w Nowym Kisielinie
LUG zaczął wykorzystywać nowoczesną linię produkcyjną komponentów LED. W 2015 r. firma chce uruchomić kolejny zakład produkcyjny w Nowym Kisielinie. - Technologia LED dała impuls rozwoju całej branży. Nowa fabryka ma umocnić naszą pozycję jako specjalisty w tej dziedzinie, pozwalając na zaawansowane badania i produkcję wysokiej jakości produktów. Inwestycja zaplanowana jest w dwóch etapach, ostatecznie zakończy się w 2016 r. - zapowiada.
Wtorkowski jest szczególnie dumny z oświetlenia warszawskiego metra i lotniska we Frankfurcie nad Menem: - Ile razy wracam ze świata, wracam przez Frankfurt. To okno na świat. Także moje.
Wybierz Firmę 25-Lecia Czy LUG zasługuje na miano Zielonogórskiej Firmy 25-lecia? Plebiscyt organizują "Gazeta Wyborcza" i Miasto Zielona Góra. Jedna statuetka powędruje do zwycięskiej firmy za przetrwanie czasu zmian i prężną działalność na lokalnym rynku w ostatnim 25-leciu. Drugą dostanie przedsiębiorstwo z historią kilku lub kilkunastu lat. W plebiscycie przyznamy również wyróżnienie dla człowieka, który zdobył sympatię wśród zielonogórzan w dziedzinie gospodarki. Zwycięzców plebiscytu poznamy 12 listopada.
Kalina Stawiarz
"Gazeta Wyborcza"