Dzieje się w mieście
DLA MIŁOŚNIKÓW KOLEI
W piątek, 22 listopada, o 17.00 do Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego 14 powinni zajrzeć miłośnicy kolei. - Zapraszamy na wernisaż wystawy poświęconej historii renowacji konserwatorskiej wagonu towarowego z 1915 r., eksponatu skansenu kolei powiatowych – mówi Mieczysław J. Bonisławski z Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej. - Wagon wyprodukowano w Kanadzie dla francuskich kolei powiatowych Nord, potem przewożono nim konie dla armii francuskiej. W czasie wojen zagarnęli go Niemcy. Po 1945 r. oddano go Polsce. Przez wiele lat, po wycofaniu z eksploatacji był na wyposażeniu „wczasów wagonowych” w Szczawnie Zdroju. Po wpisaniu do rejestru zabytków w latach 2015-2018 był remontowany w Zielonej Górze przez nasze muzeum. Obecnie zabytek jest eksponowany przy ul. Morwowej.
FINAŁOWY KONCERT
Za nami VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny German. Wyniki zmagań poetów i autorów tekstów piosenek poznamy w sobotę, 23 listopada podczas uroczystego finałowego koncertu z udziałem uczestników konkursu i fanów Anny German. W programie imprezy także premiera pokonkursowego tomiku i „Echa miłości” - koncert Inny Kamarian i Jarosława Królikowskiego z utworami z repertuaru Anny German i Czesława Niemena. Początek wydarzenia o 18.00, sala Hydro(za)gadka, ZOK, ul. Festiwalowa 3. Wstęp wolny.
MILONGA W PAŁACU
Zielonogórski Ośrodek Kultury - filia w Starym Kisielinie oraz Zielone Cabeceo zapraszają na kolejną milongę w pałacu w Starym Kisielinie, w sobotę, 23 listopada, o 20.00. - Zapraszamy wszystkich amatorów tanga argentyńskiego, zarówno tych tańczących, jak i dopiero zamierzających tańczyć – zachęcają do przyjścia organizatorzy.
Przed milongą, o 19.00 odbędzie się otwarta, darmowa lekcja tanga, obowiązują zapisy pod nr tel. 720 899 721).
PROMOCJA TOMIKU
Biblioteka im. Cypriana Norwida zaprasza we wtorek, 26 listopada, o 18.00 do Mediateki Góra Mediów (al. Wojska Polskiego 9) na spotkanie autorskie z zielonogórską poetką Elżbietą Wancław-Chłopik, połączone z promocją jej tomiku poetyckiego „Gdzie są cienie?”. Spotkanie poprowadzi Sandra Stempniewska. Wydarzenie odbywa się w ramach 9. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów.
URODZINOWY RECITAL
Wyjątkowy, bo jubileuszowy recital „Ech raz, jeszcze raz”, z okazji 80. urodzin Aloszy Awdiejewa, odbędzie się w Lubuskim Teatrze, we wtorek, 26 listopada, o 19.00. - Będzie można ubawić się do łez i poczuć sporą dawkę pozytywnej energii – zapowiadają organizatorzy. - Artysta do współpracy zaprosił wybitnych muzyków: Michała Półtoraka oraz Kazimierza Adamczyka. Wyczarują niezwykłe klimaty piosenek żydowskich, rosyjskich romansów, piosenek szemranego półświatka Odessy, czy pieśni cygańskich. To wszystko jubilat okrasi znakomitym dowcipem. Bilety w kasie teatru oraz na eBilet.pl
ŚWINKI Z CHARAKTEREM
Już po raz 19. Teatr Rozrywki Trójkąt i Stowarzyszenie Aktorów Niezależnych, zapraszają w środę, 27 listopada, o 17.30 na teatralną premierę w Krzywym Kominie (ul. Fabryczna 13a). Tym razem będzie to spektakl dla dzieci - „Trzy świnki” - na podstawie autorskiego scenariusza, według oryginalnego tekstu braci Grimm. - Takich świnek jeszcze nie było. Każda ma swój charakter i nietypowe marzenia. Czy uda im się je zrealizować? Przyjdź i zobacz. Wspaniała podróż w świat baśni i teatru lalek z duża dawką humoru, także dla dorosłych – zachęca Artur Beling. Wstęp wolny. Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej miasta.
„WODECKI JAZZ” PIOTRA BARONA
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w czwartek, 28 listopada, o 19.00 na kolejny koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. Wystąpi kwintet Piotra Barona, który promuje swoją najnowszą płytę „Wodecki jazz”, wydaną przez Polskie Radio. Program wieczoru: wprowadzenie Leszek Kania i Jerzy Nowak; prezentacja obrazu Józefa Łukomskiego (1920-1996), „Epitafium nieokreślone”, 1973, z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej MZL; koncert „Wodecki Jazz”.
Bilety w kasie muzeum oraz przez sklepik internetowy: normalny – 30 zł, ulgowy – 15 zł. Rezerwacja tel. 68 327 23 45, 509 053 444. Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Piekarni Cichej Kobiety.
KONKURS BACHOWSKI
Od 29 listopada do 1 grudnia w Zielonej Górze odbędzie się 42. Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera. W konkursie udział weźmie 106 skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów ze szkół muzycznych z kraju. Wszyscy uczestnicy wykonają po dwa utwory, będą podzieleni na grupy wiekowe. Ogłoszenie wyników i koncert laureatów zaplanowano w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego przy ul. Podgórnej 7 o 17.00, w niedzielę, 1 grudnia. Szczegółowy program przesłuchań na stronie www.psm.zgora.pl.
NAGRODA IM. WAŚKIEWICZA
Zielonogórski oddział Związku Literatów Polskich zaprasza w piątek, 29 listopada, o 17.00 na dziesiąte wręczenie Nagrody Literackiej ZLP im. Andrzeja K. Waśkiewicza. Wydarzenie odbędzie się w sali witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej. W programie wieczoru m.in. prezentacja nominowanych autorów i ich utworów, wręczenie nagrody. Zaplanowano także prapremierę filmu o A. K. Waśkiewiczu pt. „To, co zostaje”.
BLUESOWY JAM W HAUŚCIE
W piątek, 29 listopada o 20.00 w minibrowarze Haust przy pl. Pocztowym – wielki powrót imprezy Bluesowy Jam Session! - Mamy dla was kilka niespodzianek i nowości. Jedno się jednak nie zmienia - wspólne jamowanie! – zapowiadają organizatorzy. Kierownikiem jamu w tym miesiącu będzie Walery, a gościem specjalnym zespół ProjectA. Wstęp wolny, statuetka dla najbardziej oklaskiwanego muzyka przyznawana co miesiąc, wyróżniony muzyk znajdzie się na kolejnym plakacie jamu oraz udzieli wywiadów w lokalnych mediach.
(dsp)