Poznaj miasto z mapą lotniczą

24 Kwiecień 2024
Portal mapowy urzędu miasta rozbudowano o nowsze wersje fotomap z lat 2017, 2019, 2021 i 2021 r. To duże ułatwienie dla specjalistów, mieszkańców planujących zakup działki budowlanej i miłośników historii Zielonej Góry.

Jak znaleźć fotomapy? Wchodzimy na stronę miasta www.zielona-gora.pl i wyszukujemy w zakładce (po lewej stronie) portal mapowy, a następnie serwis mapowy. Fotomapy dostępne są w zakładce „Warstwy” oraz „Oś czasu” - posługujemy się tzw. suwakiem, wędrujemy po historii miasta (zmieniając lata) i widzimy jak np. przybywa zabudowy na danym terenie.

- Ortofotomapa to zdjęcie lotnicze opracowane przy użyciu odpowiednich narzędzi m.in. programów komputerowych - wyjaśnia Adam Wrzołek, główny specjalista Geograficznego Systemu Informacyjnego Biura Geodezji i Katastru w Departamencie Rozwoju Miasta. I dodaje: - Zwykłe zdjęcie przedstawia nam wybrany obszar terenu, z kolei na ortofotomapie każdy punkt ma swoje georeferencje, czyli współrzędne. To rzeczywisty obszar powierzchni danego obszaru. Oczywiście przedstawia on określony rok, miesiąc i dzień, w którym wykonano zdjęcie. Dzięki temu więcej widzimy i dokładnie wiemy, gdzie się obecnie znajdujemy, tak jak podczas korzystania z nawigacji satelitarnej lub Mapy Google. I co ważne, w przyjazny sposób możemy też zaobserwować, jak się dany teren zmieniał - podkreśla A. Wrzołek.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opracował nowe mapy i dlatego możemy już podpatrzeć, jak wyglądała Zielona Góra z lotu ptaka w latach 2017, 2019, 2021 i 2022. Wcześniej miasto dysponowało ortofotomapami z lat 1964, 2002, 2006, 2008, 2010 i 2014. Wraz z rozwojem techniki z roku na rok poprawia się jakość i czytelność tych map - mogą mieć dokładność jednego centymetra.

Wbrew pozorom to nie jest narzędzie przydatne tylko geodetom, planistom, przygotowującym inwestycje drogowe i tereny inwestycyjne dla magistratu lub miłośnikom dawnej Zielonej Góry. - Można zrobić z niego tzw. praktyczny użytek, nabywając kawałek gruntu i sprawdzając, czy 10 lat temu rosły tam drzewa. To pomocne w sytuacjach konfliktowych - kończy A. Wrzołek.

(rk)