Walczymy o miliony na parki i skwery

23 Kwiecień 2025
A także na deptak, który czeka na rewitalizację tak jak parki: Piastowski, św. Trójcy, Pod Gwiazdami i Smoczy Park. - Mamy realną szansę dostać na ten cel 93 mln zł. Wniosek już złożony - tłumaczy wiceprezydent Paweł Tonder.

Prezydent miasta złożył już dokumenty w ramach naboru wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Staramy się o fundusze w ramach projektu dotyczącego błękitno-zielonej infrastruktury. To duże przedsięwzięcie, obejmuje 17 zadań i miejsc w różnych częściach Zielonej Góry. Ich koszt sięga 93 mln zł. Za część będzie odpowiadało miasto, a za część Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja - wyjaśnia wiceprezydent Paweł Tonder. - Na pewno priorytetowy jest dla nas park Piastowski.

Rewitalizacja parku na wzgórzach za amfiteatrem obejmie ponad 5 ha. W planach jest odnowienie duktów i szlaków, ławek, trejaży, czy karmników dla ptaków. Ścieżki zostaną rozszczelnione, by lepiej wchłaniały wodę.

- Bo ważnym celem jest większe nawodnienie tego terenu - dodaje Tonder. Całość odnowy dopełni ścieżka rowerowa biegnąca wzdłuż parku. Zacznie się przy modernizowanym amfiteatrze.

Gwiazdy i parking

Wniosek do NFOŚiGW obejmuje także odnowienie starego parku św. Trójcy, zaniedbanego i zapomnianego Smoczego Parku oraz tzw. parku Pod Gwiazdami, czyli terenu wokół Wieży Braniborskiej.

- Cieszę się, że miasto o nas pamięta - mówi Iwona Szymlet, która mieszka przy Smoczym Parku. - Ludzie tutaj często robią grilla, urządzają pikniki. Przydałyby się nam nowe ławy, tak żeby sobie spokojnie posiedzieć i porozmawiać wśród zieleni. Szczególnie dla starszych osób byłby to wspaniały prezent.

Część pieniędzy zostanie przeznaczona na remont parkingu przy ul. Przy Gazowni. - W tym miejscu też planujemy rozszczelnienie nawierzchni oraz montaż podziemnych zbiorników gromadzących wodę opadową. Większa retencja zabezpieczy tę część miasta przed zalewaniem po ulewach. Dodatkowo odnowimy charakterystyczny zielony skwer między parkingiem a budynkiem sióstr elżbietanek - wyjaśnia Tonder.

Było głosowanie, czas na deptak

Kolejną ważną inwestycją jest remont zielonogórskiej starówki na odcinku od pomnika Bachusa do pl. Bohaterów. Prace odbędą się według wskazań samych mieszkańców, którzy w grudniu ub. r. wybrali w głosowaniu jeden z wariantów modernizacji.

- Aleję faktycznie warto byłoby odświeżyć. Ale wystarczy odnowić nawierzchnię, pouzupełniać fugi i zasadzić więcej kolorowych kwiatów. Nie trzeba wcale stawiać nowych pomników czy fontann - uważają Malwina Dopierała i Kamil Kurpisz, których spotykamy na rodzinnym spacerze po deptaku.

- Wszystkie przekazane uwagi są dla nas ważne. Mamy świadomość, że al. Niepodległości ma szczególne miejsce w sercu zielonogórzan. To istotna część starówki, więc zależy nam, aby zachowała reprezentacyjny charakter - zaznacza wiceprezydent.

Na ocenę zielonogórskiego wniosku do Narodowego Funduszu miasto poczeka, dwa, trzy miesiące. - Przygotowaliśmy dokumenty należycie, ale nigdy nie można mieć 100 proc. pewności. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Zależy nam na czasie, żeby jak najszybciej ogłosić przetargi i ruszyć z realizacją inwestycji - podkreśla wiceprezydent.

(md)