Leśny Dwór - osiedle jak małe miasteczko

16 Kwiecień 2025
Budnex Deweloper postawił pierwszy blok ze 180 mieszkaniami i pracuje nad następnym. Za rok dołączy KTBS, który zamierza zbudować 300 lokali. W finale na os. Leśny Dwór nowy dom może znaleźć nawet 4-5 tys. zielonogórzan.

Do os. Leśny Dwór najłatwiej dostać się z pobliskiego os. Leśnego. Wystarczy skręcić w stronę lasu lub pojechać na skraj ul. Foluszowej w kierunku Trasy Północnej. Natrafimy na wielki plac budowy, gdzie powstają pierwsze bloki nowego osiedla. W przyszłości zielonogórzanie zamieszkają przy ulicach Dworkowej, Szlacheckiej, Magnackiej i Zaściankowej.

- Nie ukrywam, że trochę mnie to martwi - mówi Izabela Chabera, mieszkanka pobliskiego os. Leśnego, którą spotykamy na spacerze.

- Skąd obawy?

- Mieliśmy pod oknami las, a teraz rosną nam bloki. Skoro już budują, niech robią to z głową i zachowają jak najwięcej zieleni. Tak, aby wszystkim nam się żyło przyjemnie i bezpiecznie - zaznacza.

Miasto zapewnia, że budownictwo w Zielonej Górze zadba o ekologiczną stronę inwestycji. - Będzie oparte na nowoczesnym wzornictwie, wszechobecnej zieleni, miejscach na place zabaw i z infrastrukturą, która posłuży seniorom. Stawiamy też na odnawialne źródła energii oraz należytą retencję wód - wylicza prezydent Marcin Pabierowski.

Plany KTBS

Firma Budnex w drugim etapie na Leśnym Dworze zbuduje pięciopiętrowy budynek z cichobieżnymi windami. Dostępne będą kawalerki, dwu- i trzypokojowe mieszkania o metrażach od 30 do 56 mkw. Miejsca na auta znajdą się w halach garażowych. Jakie z kolei plany ma zielonogórski KTBS?

- Bloki z ok. 300 mieszkaniami przy ul. Magnackiej i Szlacheckiej. Inwestycja rozpocznie się w 2026 r. - informuje Rafał Adamczak, prezes spółki. - W obliczu zmieniającego się klimatu zastosujemy rozwiązania pomagające zachować środowisko naturalne w dobrej kondycji. W projektach uwzględnimy przestrzeń dla ławek i rowerów, ale też porośniętych zielenią trejaży, które zapewnią cień i ochronę przed deszczem, jednocześnie zatrzymując wody opadowe. Dla owadów znajdą się domki i łąki kwietne. Zielone ściany i bluszcze pomogą utrzymać przyjazny mikroklimat oraz zabezpieczą budynki przed nadmiernym nagrzewaniem. Wykorzystamy też panele słoneczne, co obniży koszty użytkowania budynków.

Część mieszkań na os. Leśny Dwór KTBS zamierza przeznaczyć na wynajem w ramach programu „Absolwent”. - To inicjatywa skierowana do pracujących w Zielonej Górze absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 35. roku życia - wyjaśnia prezes Adamczak.

Korków ma nie być

Miasto rozbudowuje sieć dróg w obrębie osiedla. Powstało już rondo. - Mamy gotowe odpowiednie rozwiązania drogowe. To będzie autonomiczne osiedle z połączeniami autobusowymi. Dobrze skomunikowane m. in. przez Trasę Aglomeracyjną. Planowana jest też rozbudowa ścieżek rowerowych i wpięcie ich w istniejący system - tłumaczy Pabierowski.

Czy powinniśmy spodziewać się korków?

- Nie, bo wyjazd z osiedla odbywać się będzie dwutorowo. Z jednej strony mamy drogę na obwodnicę i Trasę Północną, z drugiej można kierować się na Trasę Aglomeracyjną, która połączy się w przyszłości z przebudowaną ul. Zacisze. To zapewni odpowiednią przepustowość - przekonuje prezydent.

(md)