Mieszkańcy chcą kawy, teleskopu i kina plenerowego

28 Listopad 2024
Aż 802 osoby wzięły udział w nieformalnych konsultacjach dotyczących przyszłości Wieży Braniborskiej. Teraz, po zakończeniu sezonu turystycznego, nadszedł czas na opracowanie i przedstawienie wyników.

„Co zrobić z Wieżą Braniborską?” - na takie pytanie mogli odpowiedzieć uczestnicy dwóch weekendów otwartych, które w lipcu tego i ub. roku zorganizowała Fundacja Tłocznia (której członkiem jest autor tekstu) w ramach Lata Muz Wszelakich. Zapełnili 17 dużych arkuszy papieru, mieli całkowitą dowolność przedstawiania pomysłów.

Najpierw teren zielony

Przez cztery dni na wieżę weszło 6,4 tysiąca osób: zielonogórzan i turystów. My, jako fundacja, obiecaliśmy, że pomysły przekażemy władzom Zielonej Góry, a wyniki tych swego rodzaju nieformalnych konsultacji opublikujemy.

Teraz, po zakończeniu sezonu turystycznego, nadszedł czas na opracowanie i przedstawienie wyników. Pomysłów jest bardzo wiele. Policzyliśmy, że zapisały je aż 802 osoby! Część z nich wpisała kilka propozycji. Ze wszystkimi można zapoznać się na stronie internetowej Fundacji Tłocznia: www.fundacjatlocznia.pl.

- Chcemy na stałe otworzyć Wieżę Braniborską, to bardzo ważne miejsce na mapie Zielonej Góry. Myślimy nad koncepcją jej zagospodarowania. Będziemy starali się pozyskać środki zewnętrzne na ten cel - mówi prezydent Marcin Pabierowski. - W pierwszej kolejności zrewitalizujemy teren zielony przy wieży. Ma duży potencjał rekreacyjny. Na razie nie wiadomo, co znajdzie się w wieży. Może wyniki tych konsultacji pomogą podjąć miastu decyzję?

Zdecydowana większość z 802 osób chciałaby po prostu, by Wieża Braniborska była dostępna do zwiedzania - na co dzień albo np. w weekendy. To właśnie możliwość obejrzenia z góry panoramy Zielonej Góry jest największą atrakcją tego miejsca. Wydaje się, że niezależnie, co znajdzie się na dwóch piętrach wieży, i tak widok z góry będzie najbardziej przyciągał gości.

Warsztaty astronomiczne

Co z konkretnymi pomysłami? Najwięcej osób, bo 242, napisało o potrzebie stworzenia na Wieży Braniborskiej kawiarni. 31 osób wspomniało o restauracji. Dawniej na wieży działała zarówno kawiarnia, jak i restauracja. Miejsca jest mało, stąd nie były to duże lokale. Sezonowo wykorzystywały jednak sporą przestrzeń na zewnątrz.

142 osoby zaproponowały, by wykorzystać wieżę edukacyjnie - m.in. obserwować z niej niebo i gwiazdy, prowadzić warsztaty astronomiczne, zajęcia dla dzieci czy młodzieży. W Wieży Braniborskiej przez lata mieścił się Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, kojarzy się mieszkańcom właśnie z tym.

77 osób wspomniało o organizowaniu na wieży i na przyległym terenie koncertów, 39 - kina w plenerze, 32 - potańcówek i dansingów. 42 osoby napisały, że wieża z otoczeniem powinna być miejscem zabaw, rekreacji dla dzieci. 30 osób chciałoby, by wieża była związana z książkami, np. tymi dotyczącymi historii Zielonej Góry. Również 30 osób wspomniało o galerii sztuki i miejscu, gdzie prezentowaliby się zielonogórscy artyści. Co ciekawe, ani jedna osoba nie napisała o potrzebie budowy przy wieży parkingu.

 

Szymon Płóciennik

Fundacja Tłocznia