Ruszył nowy rok akademicki na zielonogórskiej uczelni

2 Październik 2024
Niemal 10 tys. studentów, 1867 pracowników uczelni, siedem wydziałów i 29 instytutów – tak w liczbach wygląda Uniwersytet Zielonogórski w nowym roku akademickim, który oficjalnie rozpoczął się 1 października.

- Jesteśmy największą uczelnią w regionie – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, rektor UZ. - Z 10 tys. naszych studentów aż 3,6 tys. po raz pierwszy przekroczy próg uniwersytetu. Można uznać, że rekrutacja, mimo niżu demograficznego, była udana. Warto o tym pamiętać, to jedno z największych wyzwań, z którym musimy się mierzyć.

Prof. Strzyżewski zwraca także uwagę na pozytywną ministerialną ocenę działalności naukowej uczelni za ostatnie lata. – 10 dyscyplin naukowych otrzymało kategorię A, 13 kategorię B+. Dzięki temu w 23 dyscyplinach naukowych mamy pełne prawa akademickie, możemy nadawać stopień doktora oraz doktora habilitowanego. To duża liczba, porównywalna z większymi ośrodkami w Polsce – podkreślał rektor UZ.

Wykorzystać okoliczności

Prezydent Marcin Pabierowski podkreśla, że dalsza współpraca miasta oraz UZ jest kluczowa dla poprawy jakości życia zielonogórzan. - Od lat z uznaniem obserwuję intensywny rozwój naszego uniwersytetu. Z dumą przyjmuję sukcesy studentów i młodych naukowców, którzy zdobywają laury oraz zyskują uznanie dla swoich odkryć i dokonań. Każde takie wydarzenie umacnia mnie w przekonaniu, że przyszłość Zielonej Góry spoczywa w dobrych rękach – zaznacza włodarz miasta.

Z uczelnią od 19 lat związany jest wiceprezydent Jarosław Flakowski. – To dla mnie sentymentalne miejsce. Życzę studentom samych sukcesów. Pierwsza sesja dopiero w przyszłym roku, więc macie czas, aby odnaleźć się na uczelni, poznać interesujących ludzi. Wykorzystajcie to – przekonuje J. Flakowski.

Kierunek na miarę

Zielonogórzanin Maciej Popek rozpoczyna studnia na pierwszym roku bezpieczeństwa narodowego. – To świadomy wybór, swoją przyszłość zawodową wiążę z pracą w specjalistycznych służbach. Studia na tym kierunku mogą mnie przybliżyć do tego celu – uważa. Maciej Magiera postawił na informatykę. – To rozwojowe studia i moja pasja od dziecka. Od osób studiujących matematykę czy robotykę słyszałem, że na uczelni w Zielonej Górze jest bardzo spoko. Chciałbym tutaj poznać ludzi, z którymi w przyszłości będę mógł realizować innowacyjne projekty – przekonuje.

Wśród 12 nowych kierunków na UZ w tym roku znajdziemy m.in. data engineering, nanotechnologie czy analitykę społeczną i konsulting cyfrowy.

(md)