Bliższa współpraca Zielonej Góry i Cottbus
- Z przyjemnością witam przedstawicieli miast partnerskich - mówił prezydent. - W maju objąłem funkcję prezydenta Zielonej Góry, dlatego zaczynamy nowe otwarcie. Stawiamy na wymianę kulturalną, gospodarczą i dialog, przed nami wyzwania m.in. ochrona środowiska i współpraca transgraniczna.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Cottbus, Soltau i Verden (Niemcy), Wuxi (Chiny), Bistrica (Rumunia), Troyes (Francja), Kraljevo (Serbia) i L'Aquila (Włochy).
Zielona Góra podpisała umowę z Cottbus. Miasta kontynuują wieloletnią, udaną współpracę.
- Przyczyni się ona do rozwoju parków w Zatoniu i Branitz - mówiła Iwona Skowrońska, zastępca naczelnika Wydziału Funduszy Europejskich w magistracie. - W Zatoniu zadaszymy ruiny, rozbudujemy oranżerię i kawiarnię. Nie zabraknie wydarzeń kulturalnych np. koncertów, integracji uczelni i wymiany młodzieży. Z placówkami niemieckimi będą współpracować muzea w Świdnicy i Drzonowie.
W przyszłym roku świętujemy 50-lecie współpracy obu miast. Dotychczasowe wspólne inicjatywy z projektów unijnych to: rewitalizacja parku w Zatoniu i Branitz, odtworzenie ogrodu botanicznego i budowa przy nim sali dydaktycznej, budowa i rozbudowa minizoo, rewitalizacja Doliny Luizy i utworzenie Centrum Informacji Turystycznej.
(rk)