Wolontariusz na wagę złota
ZLOP działa już 28 lat. Zrzesza około 180 lokalnych organizacji i stowarzyszeń (z Zielonej Góry około 50). - Jesteśmy po to, by wspierać inicjatywy oddolne społeczników, by mogli tworzyć fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz dobra wspólnego - wyjaśnia Romuald Malinowski, prezes ZLOP. - Osoby zakładające organizacje pożytku publicznego często proszą nas o weryfikację statutu, chcąc mieć pewność, że ich działalność będzie odbywała się zgodnie z prawem. Z kolei dla naszych organizacji członkowskich pełnimy rolę pośrednika w zbiórce funduszy z 1,5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych. Udostępniamy im nasz numer KRS.
W tym roku zebrano ponad 530 tys. zł, ponad 90 proc. kwoty trafi do zainteresowanych organizacji. To aż 150 tys. więcej niż w ubiegłym roku.
Każdy może pomóc
ZLOP pomaga organizacjom, zapraszając na warsztaty, szkolenia i świadcząc usługi doradcze. Został partnerem lokalnym projektu Regionalne Partnerstwo dla Wolontariatu edycja 2024-2026, w ramach Korpusu Solidarności - Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030. Na realizację programu otrzymał około 356 tys. zł. Zarządza nim Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
- Korpus Solidarności ma za zadanie wspierać wolontariat stały i zachęcić Polaków do systematycznego działania na rzecz społeczeństwa obywatelskiego - wyjaśnia Elwira Przybylska, regionalna koordynatorka projektu. - Chcemy namówić do współpracy wolontariuszy, szczególnie zależy nam na osobach młodych. Wolontariuszem może być każdy, kto dobrowolnie i bez wynagrodzenia niesie pomoc potrzebującym, organizacjom i instytucjom. Ochotników można spotkać w hospicjach, domach pomocy społecznej, domach kultury, schronisku dla zwierząt. Pomagać innym może też niepełnoletni, ale za zgodą opiekuna prawnego. Wolontariat może być długoterminowy np. dla DPS albo krótkoterminowy - przy organizacji festynu.
To daje korzyści
E. Przybylska podkreśla, że wolontariat dla młodych to olbrzymia szansa. Pomaga im w wyborze drogi życiowej, uczy odpowiedzialności, zaradności, współdziałania w grupie i empatii. Praca dla instytucji i organizacji pożytku publicznego czasem przynosi też wymierne korzyści materialne, choćby bilety na koncerty, wystawę. A dzięki grantom wolontariusz w prezencie dostaje np. aparat fotograficzny, który wykorzysta działając społecznie.
Nagrodą jest też Karta Wolontariusza - podziękowanie dla członków Korpusu Solidarności za wielkie serca w pomocy potrzebującym oraz przykład do naśladowania. Karta zwiększa zaufanie instytucji do wolontariuszy, bo są już sprawdzeni.
Poszukiwani są też koordynatorzy wolontariatu oraz organizacje i instytucje współpracujące z wolontariuszami. Szczegóły projektu na stronie https://zlop.org.pl/ lub na Facebooku ZLOP (tam też pojawi się numer do koordynatorki).
(rk)