Elektronik wykształci programistów i informatyków
W „Elektroniku” są cztery nowoczesne pracownie informatyczno-komputerowe - dwie w zmodernizowanych salach i dwie w utworzonych nowych salach na poddaszu szkoły. Odnowiono salę konferencyjną. W pracowniach, oprócz sprzętu komputerowego i nowoczesnego światłowodu, są nowe pomoce dydaktyczne i ławki. Po latach uczniowie z niepełnosprawnościami doczekali się windy.
Oferta dla wszystkich
- Otwieramy w pełni wyposażone Branżowe Centrum Umiejętności nr 1 w dziedzinie informatyka i programowanie - mówił Jarosław Matujzo, dyrektor „Elektronika”. - „Elektronik” to jedna z najstarszych szkół w Zielonej Górze, szkoła wielopokoleniowa z wielkimi tradycjami, ze wspaniałymi uczniami, nauczycielami i absolwentami. To dla nas ogromny zaszczyt, że miasto powierzyło nam utworzenie BCU. Ta placówka jest skierowana nie tylko do uczniów i studentów, ale do wszystkich osób, które mają wykształcenie lub pracują w branży informatyczno-programistycznej. Prężnie działamy od 19 grudnia zeszłego roku.
Spawanie światłowodów
Liderem projektu są m.in. miasto Zielona Góra, partnerami Uniwersytet Zielonogórski, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Wojewódzka Rada Rynku Pracy i Powiatowy Urząd Pracy.
BCU Elektronik ma organizować kursy z dziedziny informatyki np. z tworzenia sieci komputerowych. Uczniowie z kolei będą się uczyć m.in. spawania światłowodów.
- Jestem absolwentem „Elektronika”, pamiętam kierunek elektroniczne maszyny i systemy cyfrowe - mówił podczas otwarcia BCU prezydent Janusz Kubicki. - Bardzo dużo się w szkole nauczyłem, wielu moich kolegów poszło w kierunku informatyki. Gratuluję nowoczesnych pracowni. Młodzież będzie kształciła się w bardzo dobrych warunkach.
To zadanie kosztowało około 5 mln zł. Wykonawcą był Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak z Kopanicy. Prace budowlane polegające na przebudowie pomieszczeń przeprowadzono w segmencie C szkoły: w toaletach i salach dydaktycznych na parterze, na piętrze, dostosowano też całe poddasze. Wybudowano windę i zainstalowano klimatyzację w salach dydaktycznych. Całe skrzydło szkoły dostosowano do wymagań przeciwpożarowych i potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Dwa BCU
Drugie Branżowe Centrum Umiejętności w CKZiU nr 2 „Budowlanka” też już działa.
Miasto otrzymało na oba centra około 18 mln zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki, powołano je na bazie szkół technicznych. BCU to zaawansowany technologicznie ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży, ma łączyć pracodawców, szkoły i uczelnie. I lepiej przygotować młodzież na wejście na wymagający rynek pracy.
(rk)