Uniwersytet Zielonogórski. Koniec laby, czas na wykłady!
Dla nowych studentów to był wyjątkowy dzień. Nowosolanka Paulina Szwed dostała się na wymarzony kierunek - resocjalizacja z kryminologią - cieszący się olbrzymim powodzeniem. - Liczę na to, że w przyszłości zostanę panią kurator - powiedziała nam. Tamara Osman chce zostać psycholożką, ale resocjalizacja z kryminologią, którą będzie studiować też jej się przyda. - Psychologię zrobię zaocznie - przyznała. Nicoletta Pleszewska postawiła na ratownictwo medyczne, bo lubi pomagać ludziom.
- To już 23. inauguracja roku akademickiego na UZ, życie akademickie codziennie pisze kolejne strony naszej uniwersyteckiej historii - mówił rektor Wojciech Strzyżewski. - Ubiegły rok akademicki 2022/2023 przyniósł nam wiele powodów do radości. Nasz największy sukces to ewaluacja. 10 dyscyplin naukowych otrzymało kategorię A, 13 kategorię B+, co oznacza, że wszystkie oceniane dyscypliny mają uprawnienia do doktoryzowania i habilitowania.
Złote medale za osiągnięcia mające znaczenie dla miasta od prezydenta Janusza Kubickiego odebrało czterech byłych rektorów: prof. dr. hab. Michał Kisielewicz, prof. dr. hab. Marian Miłek, prof. dr. hab. Hieronim Szczegóła, prof. dr. hab. inż. Kazimierz Bącal oraz obecny prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr hab. n. med. Maciej Zabel. - Profesorowie mają duży udział w historii naszej uczelni i miasta, bardzo im za to dziękuję - mówił prezydent. Podkreślił, że Zielona Góra zawdzięcza uniwersytetowi rozwój, bo dzięki niemu powstały firmy odnoszące sukcesy np. Stelmet, EkoEnergetyka, Cinkciarz, Streamsoft.
W roku akademickim 2023/2024 UZ uruchomił osiem nowych kierunków: astronomia (studia stacjonarne I stopnia w j. angielskim), ekonomia (stacjonarne II stopnia w j. angielskim), inteligentne systemy miejskie (stacjonarne, niestacjonarne I stopnia), inżynieria lotnicza (stacjonarne I stopnia), międzynarodowe stosunki polityczne (stacjonarne I stopnia), położnictwo (stacjonarne I stopnia), sport (stacjonarne, niestacjonarne I stopnia) oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (stacjonarne I stopnia w j. angielskim).
UZ w liczbach
* 12 wydziałów, 29 instytutów
* 1892 pracowników: 1136 nauczycieli akademickich, 119 profesorów tytularnych, 245 doktorów habilitowanych i 489 doktorów, 756 pracowników administracji i obsługi uczelni
* 23 dyscypliny naukowe
* po 23 uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego
* 9348 studentów: 6365 studiów stacjonarnych i 2983 studiów niestacjonarnych
* 3298 studentów pierwszego roku, w tym 2245 studiów stacjonarnych I stopnia i studiów jednolitych magisterskich oraz 1053 studiów niestacjonarnych
(rk)