W mieście staną zielone przystanki

19 Lipiec 2019
Czekając na autobus, siadasz sobie na przystanku i… widzisz ścianę zieleni pełną kwiatów i roślin. To nie pomysł z Księżyca lecz z Budżetu Obywatelskiego. I będzie zrealizowany. Możesz nawet zagłosować na jeden z jego wariantów.

- W kwietniu na przystankach pytaliśmy mieszkańców, jak sobie wyobrażają takie przystanki i czego oczekują – opowiada Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, który jest odpowiedzialny za realizacje tego zadania. – Na podstawie tych konsultacji, rozmów i ankiet powstały projekty trzech przystanków, każdy w dwóch wariantach. W internecie można głosować na wyborem projektu. Bardzo do tego zachęcam.

Wówczas podczas konsultacji zebrano ok. 250 ankiet. Ponad 300 odpowiedzi wpłynęło przez internet. Na ich podstawie Agnieszka Kochańska, architekt krajobrazu i zarazem miejski ogrodnik przygotowała koncepcje zagospodarowania trzech przystanków: koło Castoramy, elżbietanek i DT Centrum. Będą one podstawą do ogłoszenia przetargu.

- We wszystkich wariantach uwzględniona jest ściana zieleni przy samym przystanku. Może być ułożona w różne wzory. Użyjemy do tego roślin zimozielonych, czyli takich, które przez cały rok są zielone i dobrze wyglądają. Są atrakcyjne do samej wiosny  – opowiada A. Kochańska. – Tak je dobrałam, że przystanek będzie cały czas wyglądał atrakcyjnie. Na przykład: lawenda kwitnie od kwietnia prawie przez całe lato. Żurawka ogrodowa ma zawsze kolorowe liście – czerwone, żółte, pomarańczowe. Turzyca japońska ma piękne paskowane liście, smaglinka skalna kwitnie na żółto w maju i czerwcu. Trzeba tak dobrać rośliny, żeby na ścianie cały czas coś się działo.

Oczywiście, zielony przystanek nie samą zieloną ścianą stoi. To oznacza postawienie nowych wiat, ławek i innych roślin w okolicy. Gdzie jest na to miejsce, mogą się pojawić drzewa posadzone w chodniku lub w specjalnych, dużych donicach. Drzewa mają olbrzymi wpływ na mikroklimat, dają również cień. Są też ozdobą. – W jednym z wariantów myślałam o posadzeniu klonów czerwonych na wprost przystanku.  Na pasie zieleni rozdzielającym dwie jezdnie. Jest na to miejsce – dodaje A. Kochańska.

Co dalej? – Po głosowaniu zielonogórzan ogłosimy przetarg na realizację przystanków. Mamy na to 200 tys. zł.  Zobaczymy, ile się uda za tę kwotę zrobić – podsumowuje K. Sikora.

(tc)

Od 19 lipca do 2 sierpnia br. będzie można głosować na jeden wybrany projekt za pośrednictwem ankiety umieszczonej na stronie internetowej urzędu miasta:  http://www.zielona-gora.pl.

 

PRZYSTANEK AL. WOJSKA POLSKIEGO (ELŻBIETANKI)

Przystanek znajduje się przy skwerze K. Lisowskiego. Rośnie tam tzw. wysoka zieleń, ale samo miejsce oczekiwania na autobus jest bardzo narażone na negatywne oddziaływanie wiatru, słońca i deszczu.

Nowe zagospodarowanie przestrzeni przystanku posłuży podniesieniu atrakcyjności tego miejsca pod względem przyrodniczym, klimatycznym i funkcjonalnym. W tym celu proponuje się posadzenie drzew w pobliżu wiaty, aby stworzyć zacienione miejsca z funkcją bio-filtra dla powietrza. Nowe drzewa będą bylinami ozdobnymi i krzewinkami, aby urozmaicić biologicznie przestrzeń znajdującą się w bezpośredniej bliskości pasażerów oczekujących na przyjazd autobusu. Dzięki łączeniu drzew, krzewów i bylin w grupy stworzymy lepsze warunki dla życia roślin, drobnych zwierząt, kreując w ten sposób zdrowsze otoczenie dla ludzi. Rośliny oczyszczają powietrze z pyłów, metali ciężkich, obniżają temperaturę powietrza pod swoją koroną, podnosząc zarazem jego wilgotność, tworząc korzystny dla ludzi mikroklimat.

Ważnym aspektem dla trwałości projektu jest możliwość sadzenia drzew w gruncie. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć ich obecnością w przestrzeni miasta przez długie lata.

Istotnym elementem przestrzeni przystanku jest jakość jego wyposażenia. Dla podniesienia komfortu podróżnych proponujemy montaż ławek i tzw. poczekajek z drewnianym wykończeniem, z oparciem i podłokietnikami. W pobliżu przystanku, na trawniku, pod koronami drzew będą zainstalowane całoroczne leżaki. W pobliżu ławek dostępne będą ładowarki telefonów komórkowych i przenośnych komputerów. Będzie również zdrój z pitną wodą.  Tuż przy ławkach powstaną rabaty z krzewów ozdobnych i bylin kwitnących o różnych porach roku.

 

PRZYSTANEK UL. ZJEDNOCZENIA  (CASTORAMA)

Przystanek znajduje się po wschodniej stronie ul. Zjednoczenia, przy elewacji marketu, w miejscu o dużym natężeniu ruchu na czterech pasach drogowych. W najbliższym otoczeniu nie ma drzew ani trawników.

Koncepcja przystanku bazuje przede wszystkim na drzewach sadzonych w gruncie i ławkach ustawionych w ich pobliżu. Grupy drzew stworzą enklawę dającą schronienie przed deszczem i słońcem. Byliny dopełnią dekoracyjnego efektu i nadadzą swojskości temu miejscu. Wszystkie rośliny będą wieloletnie,  dobrane do trudnych warunków panujących w mieście.

Przy ścianie przystankowej wiaty powstanie wertykalny ogród w postaci zielonej ściany. Osoby oczekujące na autobus w wiacie będą przebywały w bezpośredniej bliskości roślin budujących tzw. ściany. Ich liście będą zielone przez cały rok. Duża różnorodność roślin zapewni aspekt ozdobny, różne okresy kwitnienia nadadzą temu miejscu zmienność w okresie całego okresu wegetacyjnego. Wszystkie rośliny dobrane do projektu są wieloletnie i dostosowane do trudnych warunków miejskich.

Ogrody wertykalne będą wyposażone w system automatycznego nawadniania.

Aby oddzielić wizualnie przystanek od ruchliwej ulicy, proponuje się posadzić w pasie rozdziału drogi grupy drzew. Podróżni będą patrzyć na malowniczą grupę klonów czerwonych, które  będą się zmieniać wraz z kolejnymi porami roku. Pod drzewami, na całym trawniku, będą rosły łany krokusów.

PRZYSTANEK PRZY UL. BOHATERÓW WESTERPLATTE-DTC.

Przystanek znajduje się na zabetonowanym chodniku przy blaszanej ścianie budynku dawnego DT Centrum.  Niewielka przestrzeń ciągów pieszych generuje duży ruch pieszych w tzw. tranzycie.

Głównym elementem roślinnym przystanku będzie wertykalny ogród ukształtowany w zieloną ścianę. Konstrukcja ściany będzie niezależna od wiaty przystankowej. Rośliny dobrane do kompozycji eksponowane będą na dwóch stanowiskach: słonecznym i zacienionym. Rośliny budujące ściany będą miały w większości zielone liście, zdobią je przez cały rok. Duża różnorodność roślin zapewni aspekt ozdobny, ich różne okresy kwitnienia nadadzą miejscu zmienność w czasie całego okresu wegetacyjnego. Wszystkie rośliny dobrane do projektu będą wieloletnie i dostosowane do trudnych warunków miejskich. Ogrody wertykalne będą wyposażone w system automatycznego nawadniania.

Na tej niewielkiej przestrzeni wygospodarowano miejsce na posadzenie drzew. Będą to drzewa o pokrojach kolumnowych z koronami od samej ziemi. Przestrzeń pod drzewami obsadzona będzie bylinami i tulipanami botanicznymi. Proponowany gatunek to wiśnia piłkowana „Amonogawa”. Przestrzeń pod drzewami obsadzona będzie bylinami i tulipanami botanicznymi. Bardzo ozdobny efekt kwitnienia drzewa będziemy podziwiać w maju. Jesienią przepięknie przebarwi się na pomarańcz i czerwień. Drzewo nie wydaje owoców.

Wyposażenie przystanku będzie uzupełnione o dodatkowe ławki, tzw. poczekajki, zdrój z pitną woda i ładowarki urządzeń elektronicznych. Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości technicznych dla sadzenia drzew w gruncie, proponuje się postawienie dużych pojemników dla drzew w formach naturalnych. Dla przystanku przy Bohaterów Westerplatte dedykowany jest Amelanchier lamarcki - świdośliwa Lamarca.

 

Koncepcje przystanków opracowała Agnieszka Kochańska