Rusza festiwal równości
- Festiwal jest skierowany do wszystkich zielonogórzan, którym bliska jest idea walki o prawa człowieka. Chcemy wspólnie dodawać odwagi i nadziei wszystkim, którzy w codziennym życiu spotykają się z wykluczeniem, ze względu m.in. na orientację seksualną, niepełnosprawność czy płeć – przekonuje Mateusz Krobski, prezes stowarzyszenia Instytut Równości i organizator wydarzenia.
Trasa marszu ma blisko 4,5 km. Korowód wyruszy z placu Bohaterów, pójdzie w stronę ronda PCK, stamtąd do ronda św. Jana Pawła II, przez rondo Anny German i zakończy się na Piast Polanie. Zbiórka od 14.30 przed Centrum Biznesu. – W zeszłym roku w marszu wzięło udział ok. tysiąca osób. W tym roku może być ich jeszcze więcej - mówi M. Krobski.
Organizatorzy chcą pokazać, że Zielona Góra jest miastem, gdzie żyje wielu ludzi upominających się o prawa osób wykluczonych ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, płeć, rasę, niepełnosprawność, złą kondycję zdrowia psychicznego, wyznawaną religię czy bezwyznaniowość. Wśród postulatów osób biorących udział w marszu są żądania nadania przez państwo osobom LGBTQ+ prawa do zawarcia związku małżeńskiego oraz prawa do adopcji.
Oprócz marszu Instytut Równości przygotował wiele innych atrakcji. W piątek, 31 maja, można wziąć udział w Żywej Bibliotece i porozmawiać z osobami obarczonymi stereotypami i wykluczeniem społecznym. W Galerii Tkalnia odbędą się projekcje filmowe. W sobotę będzie można spędzić dużo czasu na świeżym powietrzu. Od rana czeka na nas relaksacja na zajęciach „Joga na trawie”. Sprawdzić możliwości swojego ciała i ułożyć choreograficzne improwizacje będzie można na warsztatach Eurodance. Na Piast Polanie od 11.00 do 21.00 odbędzie się Piknik Rodzinny. Nie zabraknie dobrej muzyki i atrakcji dla najmłodszych, m.in. malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, dmuchany zamek. Od 12.00 do 15.00 wszystkie dzieci będą mogły bezkarnie się pobrudzić! Joanna Nau, na warsztatach z sensoplastyki, pokaże, jak można malować bez użycia pędzli. Niedziela upłynie pod znakiem relaksu i odpoczynku po sobotnich wrażeniach. Instytut Równości zaprasza na ul. Fabryczną 13. Tam odbędą się też m.in. warsztaty z polityki sensualnej. Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach można znaleźć na Facebooku, wpisując w wyszukiwarkę Instytut Równości.
Festiwal Równości został objęty honorowym patronatem przez marszałka lubuskiego Elżbietę Annę Polak i jest organizowany przy finansowym wsparciu urzędu marszałkowskiego i miasta.
(ap)