Rusza akcja Eko choinka

11 Styczeń 2019
Gdy po świętach pozostają już tylko wspomnienia i uschnięte drzewka, pozostaje pytanie: co zrobić z tymi drugimi. Rusza poświąteczna akcja „Eko choinka”.

Tylko nieliczni pozbywają się drzewek tuż po świętach i sylwestrze, większość z nas z wyniesieniem choinki czeka do Trzech Króli, czasami dłużej. W Zielonej Górze rusza ekologiczna, poświąteczna akcja „Eko choinka”. Wymyślona rok temu przez leśników, wspierana i nazwana przez miasto, angażująca firmę Stelmet i Zielonogórski Ośrodek Kultury. No i oczywiście mieszkańców.

- To akcja recyklingowa promująca działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska. Uczestniczą w niej zielonogórzanie, którzy przekazując swoje choinki do specjalnych kontenerów, dają im drugie życie. Chcemy, żeby stała się coroczną, poświąteczną tradycją - mówi Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

O co chodzi? Najprościej mówiąc, o nasz świadomy udział w powrocie drzewek do natury, gdy już zgubią w domach igły i świąteczny blask. Drugi rok z rzędu akcję już w grudniu inicjują leśnicy, którym zawdzięczamy żywą choinkę na starówce. Tym razem piękną 12-metrową jodłę... która, niestety, nie jest wieczna.

W styczniu w ekologiczną akcję włączy się rodzimy Zakład Gospodarki Komunalnej. Już w najbliższą sobotę i dwie kolejne - 12, 19 i 26 stycznia - o godz. 6.00 na ulice wyruszą dwa samochody ZGK, które zabiorą uschnięte iglaki spod pergoli śmietnikowych położonych na trasach ich objazdu. Te zaś przebiegać będą według opracowanego harmonogramu (ramka obok). Na początek, w tę sobotę, południowo-zachodnia część miasta, czyli m.in. osiedla Piastowskie, Łużyckie, Przyjaźni, Zacisze, Malarzy i Cegielnia.

- O akcji i harmonogramie powiadomiliśmy spółdzielnie mieszkaniowe, które poprosiliśmy o pomoc w dotarciu z informacją do mieszkańców. Kartki już powinny wisieć na klatkach schodowych. Prosimy zielonogórzan, by swoje choinki wystawiali pod najbliższe pergole śmietnikowe przed dniem akcji, czyli każdorazowo najpóźniej do piątku - mówi Agnieszka Miszon z ZGK.

Nie wrzucajmy więc drzewek do pojemników na śmieci, nie mieszajmy ich z innymi odpadami i nie zastawiajmy nimi dostępu do pergoli. Postawmy je tuż obok, oczyszczone z ozdób, a w kolejne trzy soboty będą znikać... prawdopodobnie zanim na dobre się obudzimy. 12 stycznia o godz. 11.00 te „drzewka z odzysku” pojawią się na Piast Polanie na Wzgórzach Piastowskich. Tu specjalny rębak zamieni wszystkie w zrębki, którymi pracownicy ZGK użyźnią ziemię pod roślinami w Parku Piastowskim.

- Mieszkańcy mogą też sami dowieźć swoje choinki na Piast Polanę. Odbiorą je wtedy w postaci zrębków, którymi użyźnią glebę w swoich ogródkach. W takim przypadku, przypominamy o zaopatrzeniu się w worki foliowe! Na Piast Polanie będziemy prawdopodobnie do godz. 14.00 albo 15.00, w zależności od ilości drzewek, które pracownicy ZGK zwiozą tu w sobotę z osiedli - informuje A. Miszon.

Tydzień później, 19 stycznia, również od godz. 11.00, podobne zrębkowanie poświątecznych choinek (tym razem zwiezionych m.in. z osiedli: Zastalowskie, Braniborskie, Raculka, Jędrzychów) odbędzie się w parku przy ul. Partyzantów, vis a vis komendy policji. Tu też można będzie przywieźć własne drzewko, które zamienimy w naturalny nawóz do podsypania roślin.

Takie eko-soboty ZGK organizuje po raz pierwszy. Mogą się okazać atrakcyjne i pouczające dla dzieci i satysfakcjonujące dla dorosłych. Rodzimy zakład zaprasza!

Zebrane choinki odegrają również rolę tytułową w finale akcji „Eko choinka”, której scenariusz będzie podobny do ubiegłorocznego. To miejski event, czyli finałowa poświąteczna akcja recyklingowa na deptaku, która odbędzie się we wtorek, 29 stycznia.

- W trakcie odbędzie się m.in. lekcja plenerowa pt. „Super Surowiec”, czyli wszystko o drewnie, kierowana głównie do uczniów. Odbędą się też prelekcje na temat redukcji dwutlenku węgla w atmosferze i funkcji lasów, specjalnym punktem programu będzie pokaz przeprowadzony przez zielonogórzanina Arkadiusza Drozdka, Mistrza Polski Drwali - zapowiadają leśnicy.

(el)

 

Drzewko pod pergolą wystaw do piątku

ZGK odbiera choinki

12 stycznia (sobota)

* Osiedle Piastowskie (rejon ograniczony ulicami: Łużycka, Wyszyńskiego, Kilińskiego)

* Osiedle Łużyckie (rejon ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Wojska Polskiego, Dąbrówki, Łużycka)

* Rejon ograniczony ulicami: Zjednoczenia, Wojska Polskiego, Reja, Jedności, Sikorskiego, Konstytucji 3 Maja, Moniuszki, Wiśniowa, Wyszyńskiego, Łużycka, Dąbrówki, Wojska Polskiego, Kręta

* Osiedle Przyjaźni (rejon ograniczony ulicami: Wojska Polskiego, Wyszyńskiego, Łużycka, Francuska)

* Osiedle Zacisze (rejon ograniczony ulicami: Wojska Polskiego, Kręta i Osiedle Leśne)

Osiedle Malarzy i Osiedle Cegielnia (rejon ograniczony ulicami: Wojska Polskiego, Francuska, Łużycka)

19 stycznia (sobota)

* Rejon ograniczony ulicami: Boh. Westerplatte, Chrobrego, Podgórna, Drzewna, Jedności, Reja, Wojska Polskiego

* Rejon ograniczony ulicami: Wyszyńskiego, Wiśniowa, Moniuszki, Konstytucji 3 Maja, Grottgera, Drzewna, Wrocławska, Sienkiewicza, Kukułcza, Kilińskiego

* Rejon ograniczony ulicami: Zjednoczenia, Wojska Polskiego, Boh. Westerplatte, Sulechowska, Źródlana, Batorego

* Osiedle Zastalowskie (rejon ograniczony ulicami: Batorego, Źródlana, Sulechowska, Trasa Północna oraz Batorego (ogrodnictwo)

* Jędrzychów

* Osiedle Morelowe (rejon ograniczony ulicami: Sienkiewicza, Wrocławska, Słowackiego, Piwna, Sikorskiego)

* Osiedle Braniborskie (rejon ograniczony ulicami: Wrocławska, Lwowska, Podgórna, Niecała) oraz Osiedle Dolina Zielona (rejon ograniczony ulicami: Zagłoby, Sulechowska, Trasa Północna)

* Raculka oraz rejon Szosy Kisielińskiej

* Osiedla: Kościuszki, Kilińskiego i Słowackiego (rejon ograniczony ulicami: Kilińskiego, Kukułcza, Piwna, Słowackiego, Wrocławska)

26 stycznia (sobota)

* Rejon ograniczony ulicami: Wrocławska, Lwowska, Podgórna, Szosa Kisielińska, obwodnica, tory kolejowe, Zagłoby, pl. Kolejarza, Chrobrego, pl. Piłsudskiego, Podgórna

* Chynów

* Osiedle Pomorskie i Osiedle Śląskie