Specjalny seans o Katyniu dla kombatantów

25 Maj 2018
- To bez wątpienia dobrze zrealizowane i poruszające kino. Trudno jednak o szczegółowy komentarz, kiedy w czasie tamtych wydarzeń straciło się ojca – tuż po wyjściu z kina mówiła Danuta Stankiewicz z Lubuskiej Rodziny Katyńskiej. Specjalny pokaz filmu „Katyń - ostatni Świadek” ufundowało miasto Zielona Góra.

Wiele powodów do refleksji, wzruszeń, nawet łez, sprawił środowiskom kombatanckim, uczestnikom specjalnego pokazu, film Piotra Szkopiaka, poświęcony brutalnemu mordowi w Katyniu. Opowiada on historię brytyjskiego dziennikarza, który odkrywa dla zachodniego świata przerażającą prawdę o popełnionym przez sowietów mordzie.

- We mnie ten pokaz również spowodował ogromne emocje, ponieważ my, jako Rodzina Katyńska, jesteśmy związani bardzo osobiście z tą zbrodnią i z tym potwornym czasem. Ja straciłam w ten sposób dziadka – mówi sekretarz LRK, Iwona Kordek.

W pokazie, w Cinema City, oprócz kombatantów i ich rodzin, wzięli także udział uczniowie Zespołu Edukacyjnego nr 8 w Zawadzie.

- Film pokazał okrutną prawdę, ale teraz liczy się także to, że możemy mówić o niej zupełnie otwarcie na lekcjach historii. Takie obrazy mogą jeszcze bardziej zainteresować młode pokolenie, by poznało, co doświadczyli nasi rodacy ze strony tzw. wyzwolicieli i jak zachowywali się nasi zachodni sojusznicy. Dlatego cieszy mnie, że na seansie była młodzież – mówiła Zofia Zaręba.

- Pierwszy był „Katyń” Andrzeja Wajdy, wyjątkowo dla nas poruszający, ale ten film odkrywa nieco inne, choć równie bolesne fakty. Mam nadzieję, że również za sprawą filmu P. Szkopiaka wiedza o tym mordzie będzie coraz powszechniejsza - mówiła wiceprezes Lubuskiej Rodziny Katyńskiej, Bożena Majchrzak.

Inspiracją do napisania scenariusza do filmu stała się osobista historia reżysera , który w Katyniu stracił dziadka.

(kg)