Jesteście ważni dla naszego miasta

9 Wrzesień 2015
Ryszard Peryt i Antoni Łusiak (pośmiertnie) to dwaj nowi honorowi obywatele Zielonej Góry. Podczas uroczystej sesji nagrody kulturalne odebrali również artyści.

Uroczysta sesja rady miasta to już stały winobraniowy obyczaj. Tym razem zorganizowano ją we wtorek, w nowo otwartym Centrum Przyrodniczym, przy ul. Dąbrowskiego. Zawsze jest okazją do wręczenia tytułów honorowego obywatela i nagród kulturalnych prezydenta.

- Dzisiaj Zielona Góra ma możliwość, choć w niewielkim stopniu, odwzajemnić się Antoniemu Łusiakowi za jego miłość do miasta – mówił przewodniczący rady Adam Urbaniak do stojącego obok Bartosza Łusiaka, syna uhonorowanego Antoniego Łusiaka, który zmarł dwa lata temu. Przez 42 lata pracował w „Gazecie Lubuskiej”, będąc przez 16 lat kierownikiem działu miejskiego. O naszym mieście napisał kilkanaście tysięcy różnych publikacji. Jego specjalnością była gospodarka komunalna. Propagował nowoczesne rozwiązania.

- Stoję tutaj z mieszanymi uczuciami, bo tu powinien stać mój ojciec. Swoją pracę traktował jak misję  – mówił B. Łusiak i zaapelował, by w przyszłości ustawić tabliczkę upamiętniającą jego ojca.

Drugi tytuł, osobiście, odebrał Ryszard Peryt, reżyser teatralny i operowy działający głównie w Warszawie, lecz również w Niemczech, Włoszech, Szwajcarii, Turcji czy Egipcie. A zaczynał w… zielonogórskich Makusynach, w teatrze podwórkowym. Z tego szczepu harcerskiego wywodzi się kilku honorowych obywateli naszego miasta – na sali byli Zbigniew Czarnuch i Włodzimierz Kwaśniewicz.

- Nocowałem w hotelu Śródmiejskim. Tuż koło ul. Drzewnej, przy której mieszkałem w dzieciństwie. Tam był sklep mięsny, kuźnia… To był raj mojego dzieciństwa. Tu spotkałem mojego wychowawcę, Zbigniewa Czarnucha – wspominał R. Peryt. – Z drugiej strony stoi kościół pw. św. Jadwigi, w którym służyłem jako ministrant. Dzisiaj rano też tam służyłem.

Po honorowych obywatelach przyszła kolej na nagrody kulturalne, które wręczał prezydent Janusz Kubicki.

Indywidualne nagrody (3 tys. zł) otrzymali: Halina Maszkiewicz, Bożena Cajdler-Gruszkiewicz, Andrzej Buck, Zbigniew Rajche i Tomasz Gawałkiewicz.

Nagrody zespołowe (10 tys. zł) odebrali: Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, które obchodzi właśnie 30-lecie istnienia oraz Związek Polskich Artystów Plastyków.

- Ja jestem od fotografowania, nie od mówienia. Nie tłumaczę, co jest na zdjęciach. Każdy sam może to odkryć – tłumaczył T. Gawałkiewicz, fotoreporter przez kilkadziesiąt lat związany z „Gazetą Lubuską”. Obok można było zobaczyć ekspozycję kilkunastu jego zdjęć.

- A ja chciałbym podziękować, że Zielona Góra jest taka piękna, ale bywa też groteskowa. Myślę, że jeszcze przez wiele lat będzie mi dostarczała tematów do rysunków – przewrotnie dziękował I. Myszkiewicz, autor m.in. prześmiewczego „Zdeptaka”, w którym satyrycznie pokazuje życie miasta.

Po uroczystości, radni, wyróżnieni i goście zeszli piętro niżej, by otworzyć Centrum Przyrodnicze.

(tc)

 

Fot. Krzysztof Grabowski

NAGRODY KULTURALNE

HALINA  MASZKIEWICZ

Malarka, od 1970 r. związana z Zieloną Górą. Jej dorobek artystyczny obejmuje portrety, martwą naturę, kwiaty, ilustracje, miniatury oraz pejzaż miejski. Jest autorką realizacji mozaikowych i malarskich w budynkach użyteczności publicznej w Zielonej Górze.

 

BOŻENA CAJDLER-GRUSZKIEWICZ

Uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek. Od 1966r. związana z Zieloną Górą i miejscowym środowiskiem artystycznym. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W tym roku artystka obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

ANDRZEJ  BUCK

Doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, bibliotekoznawca, animator kultury, prasoznawca, edytor, wydawca, dziennikarz, historyk i krytyk teatru. Od 2010 r. dyrektor biblioteki wojewódzkiej w Zielonej Górze.

IGOR  MYSZKIEWICZ

Artysta plastyk, obecnie kustosz w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Współzałożyciel Galerii Twórców Galera promującej młodych artystów. Współtwórca grupy artystycznej Korporacja Trylobit, wiceprezes ZKF Ad Astra i stowarzyszenia Forum Art.

ZBIGNIEW  RAJCHE

Fotografik. Pierwsze zdjęcia Zielonej Góry wykonał w latach pięćdziesiątych i od tego momentu stale dokumentował zmiany zachodzące w mieście, co czyni do dzisiaj. W zasobach archiwalnych można znaleźć kilka tysięcy jego negatywów.

       TOMASZ GAWAŁKIEWICZ

Fotoreporter. Od stycznia 1968 roku mieszka w Zielonej Górze. Jako korespondent Centralnej Agencji Fotograficznej współpracował  z ,,Gazetą Lubuską”, w 1992 roku stał się jej etatowym fotoreporterm. Jest laureatem wielu nagród fotograficznych.