Od niedzieli dwudniowy festiwal nauki
W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Uniwersytet otwarty na Europę”, a wiąże się to z dziesiątą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
NIEDZIELA, 8 CZERWCA
Tradycyjnie, w pierwszy dzień festiwalu, wydziały wychodzą poza mury uczelni. W okolicy ratusza rozlokuje się uniwersyteckie miasteczko, ale naukowcy zaproszą mieszkańców także w inne rejony miasta, a nawet poza jego granice.
Festiwal rozpocznie się w niedzielę, o 12.00 – na scenie przy ratuszu koncert da Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka i Bartosza Pernala, wystąpią absolwenci i studenci Instytutu Muzyki UZ.
Od południa, w miasteczku uniwersyteckim, na mieszkańców czekać będą atrakcje. Wydział Artystyczny zaprezentuje interaktywne malarstwo, Wydział Elektrotechniki, Informatyki i Telekomunikacji zaprezentuje zdalnie sterowane pojazdy i podpowie jak okiełznać sygnał GPS. Na stanowisku Wydziału Fizyki i Astronomii usłyszymy o nanomagnesach, zobaczymy też rozmaite doświadczenia. Na warsztaty językowe zaprosi Wydział Humanistyczny, o inteligentnej energii opowie Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, logiczne rozgrywki zapewni Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Prototyp elektrycznego motocykla w stylu retro zobaczymy za sprawą Wydziału Mechanicznego, o tajemnicy „Czarnego Trójkąta” usłyszymy na stanowisku Wydziału Nauk Biologicznych, na warsztaty fotografii otworkowej zaprosi Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu.
O godz. 12.00 rozpocznie się też otwarty turniej szachowy o puchar rektora, na który jednak trzeba się zapisać godzinę wcześniej.
Po 13.00, na deptaku pojawią się studenci animacji kultury z etiudami Pracowni Teatru Tańca, potem na scenę wejdą sportowcy z AZS, pokażą capoeirę, free style piłkę nożną, judo. Po sportowych wygibasach zobaczymy spektakl „Orient w cieniach”, a o 15.45 koncert da zespół Bullfinch.
Co będzie się działo w innych zakątkach miasta? Na ciekawe wykłady (także gości zagranicznych) warto przejść kawałek dalej, do auli rektoratu przy ul. Licealnej 9 (sala 205, II piętro) – początek o 13.00. Będzie także dyskusja panelowa na temat członkostwa Polski w UE.
Od 12.00 do 17.00 zaprasza Biblioteka Uniwersytecka przy al. Wojska Polskiego 71. O 15.00, w Galerii Biblioteki rozpocznie się koncert rozpoczynający VII Międzynarodowy Festiwal Mozart Plus – Mozart Plus Penderecki. Wykonawcy: Trio Arc-en-ciel, w składzie Mariusz Monczak (skrzypce), Kamil Babka (altówka) i Martyna Wiśniewska (wiolonczela).
Bezpłatnie będzie można dojechać do Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie, w godz.13.00-16.00 zaplanowano zwiedzanie obiektów. Autobusy odjadą o godz. 12.45 i 14.45 z przystanku MZK, al. Konstytucji 3 Maja (przy GAMP-ie), powrót o 14.15 i 16.15 z Nowego Kisielina. Rezerwacja miejsc w autobusie pod nr 68 328 23 54, e-mail: bp@uz.zgora.pl.
PONIEDZIAŁEK, 9 CZERWCA
Drugi dzień Festiwalu Nauki to dzień otwarty wszystkich wydziałów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Można przyjść na wykłady, pokazy, prezentacje. Początek o 9.00, a koniec... o północy. Dowiemy się m.in. dokąd odlatują na zimę lubuskie bociany białe i jak zajrzeć komuś do głowy, sprawdzimy, że nic nie jest gładkie – nawet lustro, trafimy do pokoju przesłuchań z lustrem weneckim, w planach także nocne obserwacje nieba i kierowanie pojazdem typu Buggy. Słowem – porządna gimnastyka wszystkich zmysłów zapewniona!
Szczegółowy program obu dni na fn.uz.zgora.pl