Jesteśmy przeciwni budowie parkingu w parku - apel do radnych

2 luty 2018
Szanowni Radni, w związku z projektem uchwały w sprawie Parku Braniborskiego zwracamy się dziś imiennie do radnych którzy poprzednią, zaskarżoną przez mieszkańców i uchyloną przez Wojewodę zatwierdzili. Apelujemy do Z. Binek, A. Brachmański, M. Bukiewicz, R. Górski, F. Gryko, W. Kuchta, K. Machalica, P. Mocny, M. Pabierowski , R. Sapa, T. Sroczyński, A. Urbaniak, P. Wysocki , G. Hryniewicz oraz radnych którzy wstrzymali się od głosu aby nie przegłosowywali uchwały.

Informujemy, że uzasadnienie niniejszej uchwały wskazuje wyłącznie na interes kierowców

i przyjezdnych, a nie bierze w żaden sposób pod uwagę interesu ludzi mieszkających
w bezpośrednim sąsiedztwie  parku. Osób w dużej mierze starszych, korzystających wyłącznie z tej enklawy zieleni ze względu na jej bliskość. Nie bierze pod uwagę również osób chorych, niewychodzących i uwięzionych w mieszkaniach, które z okien widzą teren zielony i nie chcą widoku aut i betonu.

Uzasadnienie uchwały jest jednostronne. Uwzględnia interes oraz wygodę wyłącznie osób podwożących dzieci do szkoły samochodami oraz korzystających z aut. Powoływanie się na bezpieczeństwo dzieci i wygodę, ze względu na możliwość bliskiego zaparkowania nie bierze pod uwagę faktu rejonizacji szkół. Większość uczniów to dzieci zamieszkujące pobliskie osiedle. Drogę do szkoły pokonują najczęściej pieszo. Obecnie przechodzą przez park, a  będą musiały pokonywać duży parking pełen aut i drogę dojazdową. Jak się to ma do bezpieczeństwa dzieci z rejonu tej szkoły? Nie podano do wiadomości ilości i rodzajów kolizji z udziałem  dzieci. Nie mamy zatem wiedzy czy rzeczywiście były one spowodowane brakiem wygodnego parkowania i podwożenia ich  do szkoły.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że nie ma już planów budowy parkingu przy DPS na ulicy Lubuskiej. Argumentuje się to bezpieczeństwem pensjonariuszy. Naszym zdaniem nieznaczne pomniejszenie części działki DPS o parking dla szkoły i kościoła może zaspokoić potrzeby wiernych, jak i rodziców podjeżdżających na kilka minut pod szkołę. Wówczas możliwe będzie zamykanie DPS i zwiększy się  bezpieczeństwo jego mieszkańców. Nie stracą oni wiele, ponieważ  w pobliżu domu powstaje Ogród Zmysłów finansowany z Budżetu Obywatelskiego i  mieszkańcy DPS będą mogli z niego korzystać. Obok ogrodu powstanie parking dla pracowników DPS, a więc nie będą zajmowali miejsc rodzicom i nauczycielom.

Powoływanie się na wygodę studentów oraz pracowników UZ - kierowców korzystających z Wieży Braniborskiej, jest argumentem nietrafionym. Przy wieży znajduje się parking który w zasadzie jest niewykorzystany. Mógłby być otwierany np. w niedzielę dla wiernych, ponieważ studenci i pracownicy mają wtedy dzień wolny. Częściowo rozwiązałoby to problem kierowców przyjeżdżających do kościoła.

Pomysł pomniejszenia  parku o parking opiera się na lansowanej od lat przez władze  Zielonej Góry koncepcji miasta dla aut. Nie uwzględnia się przy tym idei miasta kompaktowego, którego rozwój oparty jest na transporcie publicznym, ruchu pieszym i rowerowym - jedynej zrównoważonej środowiskowo formie miasta.

Kuriozalnym wydaje się być argument likwidacji części parku pod parking dla użytkowników tegoż parku. Jest to dowód, że władze miasta forsują model mieszkańca, który musi wjechać autem do sklepu, szkoły czy  do parku, nawet kosztem samych drzew!

Mieszkańcy wielokrotnie podkreslali, posiadanie ekspertyzy geologicznej tego terenu  która wyraznie wskazuje, że grunt jest niestabilny a wszelkie  roboty ziemne mogą stworzyć niebezpieczeńsstwo osuwania się gruntu w kierunku bloków które już dziś  maja pękające ściany.

Kwestionujemy uczciwość tzw. konsultacji społecznych.

Były one przeprowadzane na zlecenie miasta przez stowarzyszenie zależne finansowo od miasta. Rodzi to zastrzeżenia co do ich obiektywizmu. Chcąc wykonać rzetelne i uczciwe konsultacje musiałyby w nich brać udział osoby z komitetu mieszkańców, radni i urzędnicy. Nie byłoby wtedy miejsca na podejrzenia o manipulacje.

Również sama koncepcja ankiety była  jednostronna.  Nie dawała możliwości na szukanie miejsc parkingowych w innych lokalizacjach.

Do dziś nie jest nam znana żadna fachowa ekspertyza, uwzględniająca także inne niż park miejsca na parking. Upatrujemy w tym brak dobrej woli magistratu i fachowego podejścia do sprawy. Nie wzięto pod uwagę, że plac zabaw dla dzieci na poziomie osiedla, jest niewykorzystany i znajduje się pomiedzy uliczkami i parkingami. Wielokrotnie mieszkańcy sugerowali przeniesienie go do parku na polanę, co byłoby z korzyścia dla dzieci z osiedla.

Powołanie się na zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego propozycje parkingów jest przekłamaniem, ponieważ zgłaszano  parkingi na poziomie osiedla na Władysława IV a nie w park.

Nie zgadzamy się z opinią RDOŚ, który bez jak się wydaje, bez sprawdzenia z jakim konkretnie terenem ma do czynienia,  lekką reką pozwala na częściową likwidację przyrody,  zamiast ją chronić bo do tego jest powołana ta instytucja.  Niestety wielokrotnie opinie RDOŚ w Gorzowie, przy planowanych inwestycjach w Zielonej Górze pomiajały ważne aspekty przyrodnicze i może to niekorzystnie oddziaływać na miasto w przyszłości.

Prezydent proponując likwidację części Parku Braniborskiego skreśla długie  starania mieszkańców, aby teren ten zabezpieczyć prawnie. Odbiera pewność, że nawet parki zabezpieczone uchwałą nie są dane raz na zawsze. Każdy powinien mieć prawo do łatwo dostępnych otwartych przestrzeni.

Każdy powinien móc widzieć ze swojego okna drzewo. Móc usiąść na ławce niedaleko swojego domu. Mieć nie więcej niż 10 minut piechotą do najbliższego parku. Dobrze zaprojektowane otoczenie daje komfort ludziom którzy w nim żyją.

Wyrażamy troskę o otwarte  tereny zielone w naszym mieście i domagamy się dogłębnej, fachowej analizy potencjalnych miejsc parkingowych dla szkoły i kościoła. Naszym zdaniem, odbieranie mieszkańcom terenów zielonych, w tym przypadku Parku powołanego uchwałą Rady Miasta jest działaniem antyspołecznym i niedopuszczalnym.

Ruch Miejski Zielona Góra

Zielonogórskie Towarzystwo Upiększania Miasta

Gupa F13

Lokalna Inicjatywa -osiedle Braniborskie

 

Artykuły powiązane: 

Spór o parking i nowy szpital

- Szpital uniwersytecki nie zastąpi nam nowoczesnego szpitala miejskiego. Musimy zacząć myśleć o jego lokalizacji, najlepiej tuż obok spółki ADB. Ale o budowie zaczniemy myśleć dopiero wtedy, gdy pojawi się szansa na pozyskanie dużych pieniędzy – uspokajał prezydent Janusz Kubicki podczas ostatniej sesji rady miasta.