Zmierzamy do przebudowy amfiteatru

16 Październik 2024
Firma Biuro 87A s.c. z Opola przygotuje dokumentację na przebudowę amfiteatru. W miniony piątek jej właściciel Marek Nowacki podpisał umowę z prezydentem Marcinem Pabierowskim. Za cztery miesiące dokumentacja ma być gotowa.

Chodzi o przygotowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który będzie podstawą do składania wniosków o zewnętrzne dotacje. PFU jest też podstawą do ogłoszenia przetargu na wykonanie robót w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- Zapowiedziałem, że uratujemy amfiteatr. Tak chcą mieszkańcy. Robimy to bez zwłoki, konsekwentnie, krok po kroku - mówił prezydent Pabierowski podczas konferencji prasowej, na której podpisano umowę.

KROK 1. - stworzenie koncepcji modernizacji amfiteatru. - Zaprezentowaliśmy je na początku września. Do wyboru były dwa warianty z różnymi rozwiązaniami dotyczącymi dachu - tłumaczył prezydent.

KROK 2. - 4-9 września br. głosowanie nad wyborem zadaszenia. Oddano 2783 głosy. Zielonogórzanie zadecydowali, że realizowany będzie wariant dachu w kształcie membrany. - Nam bardzo zależało, żeby amfiteatr wprost tonął w zieleni i ten projekt to gwarantuje - mówił prezydent Pabierowski, pokazując wizualizacje.

KROK 3. - realizujemy go w tej chwili, podpisując umowę na wykonanie PFU. To podstawa do dalszych szybkich prac - kontynuował M. Pabierowski.

Dokumentację wykona firma Biuro 87A s.c. z Opola. Koszt: 141 tys. zł. Tempo jest ostre, projektanci mają cztery miesiące na wykonanie zadania.

- Myślę, że dobrze je wykonamy. Mamy doświadczenie, bo projektowaliśmy zadaszenie amfiteatru w Opolu - mówił Marek Nowacki, współwłaściciel firmy. - Oczywiście najbardziej widowiskowy jest dach. Zadbamy o zieleń dookoła. Zostanie również przebudowana skarpa. Będą państwo zadowoleni.

- Czeka nas dużo pracy. Trzeba uwzględnić uwagi pracowników ZOK, którzy tam na co dzień pracują. Również Park Piastowski musi być przystosowany do nowego amfiteatru. Chociażby muszą być odpowiednie drogi dojazdowe dla ciężkiego sprzętu - dodała Monika Krajewska, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich.

Konferencji z zadowoleniem przysłuchiwała się radna KO Eliza Zaborowska-Kujawa. - Dobrze, że oczekiwania mieszkańców nie są bagatelizowane i wszystko odbywa się szybko - komentowała. - To miejsce spotkań, które będzie jednoczyć zielnogórzan.

PFU powinien być gotowy do końca lutego przyszłego roku. Będzie podstawą do kolejnych kroków. A są to:

KROK 4. - pozyskanie funduszy ze źródeł zewnętrznych.

KROK 5. - przetarg na realizację inwestycji (w przyszłym roku).

 

DWA DACHY?

Projektanci mają zaproponować zadaszenie widowni i sceny. Ma powstać spójna i komplementarna całość.

Małgorzata Adamowicz-Nowacka, Marek Nowacki: - Jesteśmy na etapie rozważań projektowo-koncepcyjnych. Zakładamy, że będą to dwa dachy w kształcie membrany. Według nas to w tym momencie najlepszy materiał. Teraz nad sceną mamy zadaszenie z blachy stalowej. Kontynuowanie stalowego zadaszenie chyba nie ma sensu. Ze względów konstrukcyjnych nie jest możliwe ustawienie jednego dachu nad widownią i sceną. Byłby za duży. Trzeba by demontować istniejące zaplecze. Nie chodzi o dewastację części istniejącej, lecz takie dostosowanie, żeby były zgrabnie połączone. Zakładamy, że będą dwa dachy. Jeden niższy nad sceną i drugi wyższy nad widownią. Dach może być podświetlany, ale to znacznie podnosi koszty.

(tc)