Zielona Góra i Cottbus wspólnie o powietrzu
W ostatnich latach poważnym problemem obu miast - Zielonej Góry i Cottbus - jest ich wyludnianie (związane z odpływem młodych ludzi do dużych ośrodków). Od jakości powietrza zależy w dużej mierze zdrowie i samopoczucie mieszkańców, dlatego naukowcy proponują, aby poprzez monitorowanie jakości powietrza promować Zieloną Górę i Cottbus jako miejsca o wysokiej jakości życia. Celem ma być odwrócenie złych tendencji demograficznych.
Proponowana inicjatywa wpisuje się w cele koncepcji inteligentnego miasta, która wskazuje na konieczność projektowania i wdrażania zmian w systemach miejskich pod względem logistycznym, gospodarczym i środowiskowym.
Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Marcin Mrugalski podkreślił, że rozwój nowych technologii oraz zaprojektowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań do monitorowania jakości powietrza w decydujący sposób może przyczynić się do podniesienia poziomu zrównoważonego rozwoju obu miast.
Stefan Korb, kierownik Wydziału Gospodarki, Cyfryzacji i Rozwoju Strukturalnego Cottbus, przekazał list od burmistrza Cottbus do władz Zielonej Góry: - Partnerstwo między naszymi miastami istnieje już od roku 1975, czyli prawie 50 lat. Podczas ostatniej wizyty prezydenta Kubickiego w Cottbus zostało podpisane porozumienie pt. „Wizja przyszłości do roku 2030”. W ramach tej współpracy będą składane wnioski o projekty dotyczące m.in. mobilności, służące także współpracy między naszymi uniwersytetami. Będzie to otwierało nowy rodzaj współpracy naszych miast. Zmiany klimatyczne i społeczne nie zatrzymują się na granicach państw…
Celem projektu jest zbudowanie rekomendacji dla działań mających na celu zidentyfikowanie w Zielonej Górze i Cottbus obszarów o najniższym stopniu jakości powietrza oraz sposobów ich minimalizacji poprzez odpowiednie działania balansujące.
Partnerami projektu są Uniwersytet Zielonogórski (kierownik dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ) oraz Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg (prof. Uwe Meinberg).
Prof. Patalas-Maliszewska przedstawiła założenia projektowe. Podkreśliła również wieloletnią współpracę z ośrodkiem w Cottbus: - Bardzo dziękujemy za możliwość prezentacji założeń pierwszego kroku szerszego przedsięwzięcia, które przyczyni się do polepszenia nie tylko warunków środowiskowych, ale warunków życia miast. Nasza współpraca z prof. Meinbergiem trwa już ponad 20 lat. Bardzo się cieszymy, że może to zaowocować rozszerzeniem grona naszej współpracy zainteresowaniem tak ważną tematyką.
W ramach realizacji projektu zostały przestawione systemy publicznego transportu miejskiego, systemy do monitorowania jakości powietrza (przy współpracy z Lumel S.A.) oraz koncepcje dla stacjonarnego-mobilnego systemu monitorowania jakości powietrza. Projekt jest finansowany z programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Brandenburgia - Polska 2014-2020.
Biuro Prasowe UZ