Zasłużeni dla miasta i mieszkańców
W ostatni wtorek, w planetarium Wenus, radni, władze miasta oraz licznie przybyli zielonogórzanie fetowali trzech nowych honorowych obywateli oraz ośmiu laureatów nagród kulturalnych.
- Skoro dwa dni temu władzę w mieście przejął Bachus, na naszej uroczystej sesji nie mogło zabraknąć ani boga wina, prawdziwego władcy miasta, ani jego świty, bachantek – żartobliwie zaczął Adam Urbaniak, przewodniczący rady.
Do tego tonu szybko dopasował się radny Andrzej Brachmański, klub Zielona Razem, który wygłosił brawurową laudację pod adresem prof. Tadeusza Bilińskiego, byłego rektora WSI, współtwórcy Politechniki Zielonogórskiej, wielokrotnego posła RP.
- Nie wiem, czy wiecie, ale prof. Biliński w młodości był nie tylko lekkoatletą, ale także śpiewał w chłopięcym chórze u słynnego Stefana Stuligrosza. Bardzo się wahał, czy obiecującą karierę naukową kontynuować w Zielonej Górze. Przekonała go dyscyplinująca wypowiedź żony, która wezwała „Tadeusz, nie hamletyzuj, jedziemy!” – A. Brachmański sypał jak z rękawa dykteryjkami wyjętymi z bogatej biografii Profesora.
Ten nie potrafił ukryć wzruszenia: - W życiu każdego człowieka są dni smutne, złe i przykre. Ale są też dni niebiańskie, przecudne, nawet wtedy, gdy pada deszcz. Właśnie taki wspaniały dzień przeżywam teraz, gdy zostałem wywyższony niezwykłą godnością Honorowego Obywatela Miasta Zielonej Góry. Jestem bardzo wzruszony, bardzo wszystkim dziękuję.
Medale oraz tytuły honorowych obywateli miasta wręczono także polsko-niemieckiemu małżeństwu Małgorzaty i Rolanda Hellmann. Oboje, mieszkając w RFN, przez wiele lat organizowali pomoc materialną dla zielonogórzan i miejskich instytucji, w tym szpitali. Jak wyliczył A. Urbaniak, łączna wartość pomocy, która dotarła do miasta dzięki zaangażowaniu małżeństwa, przekroczyła 4 mln euro.
Podczas sesji wręczono także nagrody kulturalne miasta: pięć indywidualnych oraz trzy grupowe. – Dziękuję za Wasze wielkie serca. Dziękuję za Wasze zaangażowanie. Zielona Góra, dzięki Wam, robi się nie tylko piękniejsza, ale także weselsza – komplementował laureatów prezydent Janusz Kubicki.
(pm)
Zdjęcia Krzysztof Grabowski/ Prof. Tadeusz Biliński, były rektor WSI, współtwórca Politechniki Zielonogórskiej, wielokrotny poseł RP
Małgorzata i Roland Hellmann przez wiele lat organizowali pomoc materialną dla zielonogórzan i miejskich instytucji
NAGRODY KULTURALNE (INDYWIDUALNE)
Jerzy Fedro
Uprawia grafikę warsztatową, projektowanie graficzne, malarstwo, pastel, rysunek prasowy i satyryczny. Zielonogórzanom najbardziej znany jest z rysunków satyrycznych oraz 23 akwarel winiarskich, które stały się motywem na banerach winobraniowych i gadżetach reklamowych. Autor znakomitych portretów, w tym bardzo wielu zielonogórzan, oraz szeregu realizacji w ramach projektowania graficznego.
Leszek Kania
Specjalizuje się we współczesnej sztuce polskiej, którą skutecznie promuje na terenie miasta, regionu oraz poza granicami kraju. Jest uznanym i szanowanym w środowisku autorytetem. Od lat publikuje artykuły krytyczne i naukowe w prasie, wydawnictwach książkowych i specjalistycznych periodykach. Posiada dogłębną wiedzę dotyczącą twórczości środowiska plastycznego. Prowadzi Galerię Nowy Wiek.
Remigiusz Marczuk
Jest twórcą artystycznej serii kartek upominkowych z tzw. „misiem”, karnetów ślubnych oraz całej gamy tematycznych rysunków kolportowanych w sieci Empik, Intermarche, Lewiatan i w wielu innych punktach, m. in. w Niemczech, Belgii, Holandii i Chinach. Jego artystyczny asortyment dostarczany jest przez największego dystrybutora prasy polskiej, również do polskich ambasad i konsulatów. Wyróżniany nagrodami.
Mirosław Musioł
Edukacją i upowszechnianiem kultury zajmuje się już od okresu studiów. Jest zaangażowany w organizację imprez, realizację programów, przedsięwzięć artystycznych, edukacyjnych i popularyzatorskich. Przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego. Od 1996 r. pracuje w ZOK-u na stanowisku kierownika Działu Upowszechniania i Animacji, odnosi sukcesy w dziedzinie upowszechniania kultury.
Artur Wochniak
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, projektowaniem wnętrz, ale przede wszystkim rzeźbą kameralną i monumentalną. Jego najbardziej prestiżową realizacją jest oddana w 2007 r. największa w Europie, ponaddziewięciometrowa kwadryga, w Brunszwiku. Od 2010 r. realizuje zielonogórskie Bachusiki. W 2014 r. we współpracy z Tomaszem Radziewiczem tworzy figurę Wiedźmina z okazji premiery gry „WIEDZMIN III - dziki gon”.
NAGRODY KULTURALNE (GRUPOWE)
Orkiestra Dęta „ZASTAL”
Uświetnia miejskie uroczystości. Gra regularne koncerty promenadowe na Starym Rynku podczas obchodów Dni Zielonej Góry. Od stycznia 2011 r. Orkiestra bierze udział w Orszaku Trzech Króli, systematycznie gra podczas jarmarków świątecznych, obchodów Konstytucji 3 Maja i okazjonalnych uroczystości. W tym roku, Orkiestra obchodzi jubileusz 70-lecia swego istnienia. Muzycy grają społecznie.
Stowarzyszenie Pomocy Szkole Muzycznej „Pro Musica”
Popularyzuje muzykę klasyczną wśród mieszkańców oraz promuje utalentowaną muzycznie młodzież. Wspiera finansowo działania edukacyjne Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia oraz szkół publicznych. Stowarzyszenie współpracuje z Filharmonią Zielonogórską, Uniwersytetem Zielonogórskim, Biurem Wystaw Artystycznych, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Muzeum Etnograficznym.
Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”
30 lat temu prof. Jerzy Markiewicz założył zespół złożony z członków Chóru Akademickiego „Cantores”. Zespół, specjalizując się w muzyce baroku i renesansu, zyskał opinię jednego z najlepszych w Polsce. W latach 90. był realizatorem Festiwalu Mozartowskiego, później Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Potwierdzeniem klasy jest zaproszenie do wspólnych koncertów przez zespół berliński Concerto Grosso.