Zarejestrowało się dziesięć komitetów
W poniedziałek komisarz wyborczy otrzymał dokumenty dwóch ostatnich komitetów wyborczych. Tym samym: w zielonogórskich wyborach samorządowych wystartuje aż 10 komitetów. Większość wiąże się z dobrze znanymi nazwiskami na miejskiej scenie politycznej. Dlatego warto wspomnieć o najmłodszych, o Komitecie Wyborczym Akademickiego Stowarzyszenia Res Publica. Stowarzyszenie, w grudniu 2014 r., powołali dwaj studenci zielonogórskiego prawa, Sebastian Zakręta i Igor Ziętal. Karierę akademicką rozpoczęli zaledwie rok temu. Siłą rzeczy nie mogą mieć bogatego doświadczenia politycznego. Własny program wyborczy zamierzają skoncentrować na promocji środowiska akademickiego.
Po latach nieobecności w zielonogórskiej polityce do gry wraca jeden z liderów KWW Nowej Prawicy i Ruchu Narodowego - Krzysztof Bosak, swego czasu poseł RP z ramienia Ligi Polskich Rodzin. Po rozpadzie LPR, Bosak związał się z ruchem narodowym nawiązującym do myśli politycznej Romana Dmowskiego i kojarzony jest z osobą Janusza Korwin-Mikkego. Choć chce być prezydentem Zielonej Góry, w ostatnich wyborach do europarlamentu startował z Warszawy. Zdobył 9,9 tys. głosów i nie został eurodeputowanym.
Najbardziej tajemnicze są dwa komitety: KWW Nowe Miasto-Nowi Radni, zarejestrowany przez Alicję Siłkę (byłą dziennikarkę i byłą szefową prywatnej lokalnej telewizji) oraz KWW Ludzie dla Miasta.
Pozostałe komitety reprezentują dobrze znane nazwiska. Z listy prezydenta miasta Janusza Kubickiego (KWW Janusz Kubicki ) startować będą m.in. wiceprezydent Wioleta Haręźlak, radni poprzedniej kadencji: Andrzej Brachmański, Andrzej Bocheński, Filip Gryko, Grzegorz Hryniewicz oraz były wójt Mariusz Zalewski. Są także społecznicy, artyści, ludzie biznesu i nauki. - Dobra drużyna to zgrana paczka ludzi młodych i tych bardziej doświadczonych. Tylko takie połączenie daje najlepsze efekty – mówił podczas inauguracji komitetu J. Kubicki.
Znane nazwiska odnajdziemy w KWW Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego. Początkowo była to właściwie prywatna inicjatywa Jerzego Materny, posła PiS, który zarejestrował komitet bez zgody szefów partii. Dziś już wiadomo, że to Jacek Budziński jest oficjalnym kandydatem PiS do objęcia prezydenckiego fotela w mieście. Na jego liście są miejscy radni PiS, m.in. Bożena Ronowicz – była prezydent miasta i Kazimierz Łatwiński.
Bez niespodzianek obyło się w przypadku KW SLD Lewica Razem. Sojusz już w zeszłym roku oficjalnie zadeklarował, że jego kandydatką na prezydenta będzie była wicemarszałek Senatu, psycholog z wykształcenia, Jolanta Danielak. Z list SLD Lewica Razem na radnych w mieście wystartuje m.in. Artur Hebda, Tomasz Nesterowicz, Edward Markiewicz.
Platforma Obywatelska nie wystawi osobnego kandydata na prezydenta miasta. Partia udzieliła poparcia J. Kubickiemu. Przedstawiła za to swoich kandydatów na radnych. Wśród nich doskonale znane nazwiska: Adam Urbaniak, Krzysztof Machalica, Mirosław Bukiewicz, Mariusz Rosik.
Czy do grona debiutantów zaliczyć można KWW Lepsza Zielona Góra-Lepsze Lubuskie? Choć ta sama grupa działaczy wzięła udział w ostatnich wyborach do sejmiku województwa, to w wyborach samorządowych w Zielonej Górze jeszcze nie brała udziału. KWW Lepsza Zielona Góra nie przedstawiła jeszcze kandydata na prezydenta miasta oraz nazwisk potencjalnych kandydatów na radnych.
Kończąc, warto wspomnieć o KW Polskie Stronnictwo Ludowe, który na prezydenta miasta rekomenduje Rafała Nieżurbidę, rolnika z Zawady i Krępy, gospodarującego na ponad 100 ha. Nieżurbida zasłynął jako nieprzejednany wróg połączenia miasta i gminy. Teraz chce rządzić powiększonym miastem, którego przeciwnikiem był przez prawie dwa lata.
(pm)
10 komitetów
* KW Akademickiego Stowarzyszenia Res Publika
* KWW Lepsza Zielona Góra-Lepsze Lubuskie
* KWW Janusz Kubicki
* KWW Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego
* KW SLD Lewica Razem
* KW Polskie Stronnictwo Ludowe
* KWW Nowej Prawicy i Ruchu Narodowego
* KW Platforma Obywatelska
* KWW Ludzie dla Miasta
* KWW Nowe Miasto-Nowi Radni