Winobusem na winnice
Winnica Saint Vincent w Borowie Wielkim
Całe gospodarstwo, na którym uprawia się m.in. maliny i zboża, ma ponad 200 ha powierzchni. Sam winograd ma pięć hektarów i półtora hektara tegorocznych nasadzeń. Polskich opiekunów fachowym doradztwem wspiera jeden z francuskich współwłaścicieli, Jean Mulot.
- Zakładaliśmy winnicę w 2009 roku. To założenie wynikło z wcześniejszych badań i doświadczeń winiarzy francuskich. Kolega mojego szefa ma ogromne winiarskie doświadczenie, z którego chętnie korzystamy. Jeździmy do Francji, tamtejsi fachowcy przyjeżdżają do nas. Jednym słowem, podglądamy lepszych od siebie – mówi Renata Wiśniewska, agronom prowadzący winnicę.
Jakie jest wino z Borowa i czy sama winnica jest już gotowa na zielonogórskie Winobranie?
- Nasze wino, według enologów francuskich, jest bardzo dobre. Cuvèe Słoneczne zostało docenione również przez zielonogórskich winiarzy i wybrane oficjalnym winem tegorocznego Winobrania. To dla nas powód do dumy. Składa się z trzech odmian: muscata, pinota i gewurztraminera. Na Winobranie przywieziemy także nasze inne wina. Powiem wprost - przywieziemy tyle, ile będzie trzeba - uśmiecha się pani Renata.
Do winnicy dostaniemy się podczas Winobrania winobusem. W programie zwiedzanie, wraz odkrywaniem tajników upraw. Na degustację zostanie podany regent, rocznik 2012 i 2013, oraz biały pinot oraz muscat ottonel. Na przekąskę gospodarze przygotowują sery, w tym „Kozi łomnicki” z Jeleniej Góry. Na deser niespodzianka na bazie francuskiego ciasta.
(kg)
Fot. Krzysztof Grabowski
Winnica Cantina w Mozowie
Zaprasza do własnego, nowego centrum grillowego oraz wiaty degustacyjnej. Oferta obejmuje m.in. smakowanie własnych białych i czerwonych win, do których serwowane będą pizzerki i chlebki z pieca chlebowego.
Winnica Equus w Zaborze
Zaprasza na minikurs degustacji i analizy win. Gospodarze opowiedzą o tajnikach produkcji win, o przygotowaniach do zbiorów w winnicy, pokażą metody badania zawartości cukru i kwasowości. Opowiedzą o sadzonkach najlepiej nadających się do polskiego klimatu. A jeśli dopisze pogoda, winnica zaprosi na wspólne zbieranie owoców.
Winnica Ingrid w Łazie
Położona jest na malowniczym zboczu w gminie Zabór. Podczas wycieczki poznamy tajniki uprawy winnej latorośli oraz obejrzymy piwnicę winiarską. Winnica zaprasza także dzieci, dla których przygotowano plac zabaw. Na dorosłych oczekiwać będzie degustacja win białych i czerwonych oraz serowe i mięsne przekąski. Nie zabraknie także chleba i oliwek.
Winnica Miłosz w Łazie
Zaprasza na spacer z Krzysztofem Fedorowiczem, który nie tylko oprowadzi po winnicy. Zaprosi także do piwnicy winiarskiej oraz uchyli rąbka tajemnicy, ujawniając ciekawe szczegóły związane z procesem dojrzewania win. Gospodarze oferują degustację kilku rodzajów win, w tym chluby winnicy, tzw. zweigelta.
Winnica Julia w Starym Kisielinie
Zaprasza do parku miniatur historycznych, czyli replik obiektów, które zniknęły z pejzażu miasta lub straciły swój winiarski charakter. Winnica oferuje także najwyższej jakości certyfikowane sadzonki winorośli odmian polecanych do uprawy w lubuskich warunkach klimatycznych.
Winnica Na Leśnej Polanie w Proczkach
Winnica Małgorzaty i Jarosława Lewandowskich położona jest wśród malowniczych jezior gminy Zabór. Podczas zwiedzania, właściciele pokażą swoją plantację oraz produkty, poczęstują winogronami kilku odmian. Na przekąskę podadzą owcze i kozie sery oraz wędliny.
Winnica Krucza w Buchałowie
Położona jest w uroczym zakątku, na śródleśnej enklawie, z dala od cywilizacji. Właściciele gwarantują „organoleptyczną przygodę”. - Trzeba będzie skupić się na degustacji, zwłaszcza odmian autochtonicznych, w których się specjalizujemy - zaprasza właściciel, Jerzy Hadzicki.
Winnica Pałac Wiechlice w Wiechlicach
- Zaczniemy od osiemnastowiecznego pałacu łączącego klasyczną elegancję z imponującym zapleczem odnowy biologicznej. Potem odwiedzimy winnicę - zapowiada Zbigniew Czmuda. - Opowiemy o szczegółach produkcji win, dlaczego jedne są kwaśne, inne słodkie. Zaprosimy na degustację naszych win pozyskanych ze szczepów rondo, regent i cabernet cortis. Na smakoszy oczekiwać będzie tradycyjna deska serów.
Winnica U Michała w Zielonej Górze
Powstała na miejscu dawnej zielonogórskiej winnicy, na terenie dzisiejszego os. Malarzy. Właściciele zapraszają na nostalgiczne wspominki przy rieslingu i pinocie. Będą wręcz zachęcać do zadawania pytań o sposoby uprawy winorośli. Na przekąskę będzie podawany chleb ze smalcem.