Szkoły, przedszkola i basen zamknięte
Od nauki „odpoczną” uczniowie. To decyzja premiera Mateusza Morawieckiego. W związku z zamknięciem szkół, minister zdrowia zaapelował, aby młodzież spędzała jak najwięcej czasu w domu. Chodzi o ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się groźnego wirusa. – To nie jest czas na zabawę, ferie i czas wolny – tłumaczył w minioną środę minister Łukasz Szumowski. - Taki błąd zrobili Włosi. Spędzali ten czas (zamknięcia szkół – dop. red.) w klubach, na imprezach i efekt widzimy. To załamanie się służby zdrowia, selekcja, zgony.
Wioleta Haręźlak, dyrektor miejskiego departamentu edukacji i spraw społecznych spotkała się z dyrektorami publicznych i niepublicznych placówek oświatowych w Zielonej Górze i poinformowała o decyzji premiera. – Zamknięcie szkół to przykra konieczność, w końcu chodzi o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – mówiła. - Domowa kwarantanna uczniów ma zmniejszyć ryzyko zachorowania przez osoby starsze, to nie jest czas na wypoczynek – dodała. – Policjanci będą zwracać uwagę na młodzież, która bawi się w grupach na powietrzu.
W środę prezydenci 19 polskich miast spotkali się z premierem w Warszawie. – M. Morawiecki podziękował samorządowcom za zrozumienie sytuacji i wsparcie – wyjaśnił nam prezydent Janusz Kubicki. – Przez najbliższych kilka tygodni czeka nas trudny okres. Ale jeżeli nie chcemy powtórzyć włoskiego scenariusza, musimy działać natychmiast.
Prezydent zapytał wcześniej zielonogórzan poprzez swój profil na Facebooku, czy lekcje w zielonogórskich szkołach powinny być odwołane. Większość osób, która zareagowała na prezydencki wpis, była zdania, że bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest najważniejsze.
Rodzice dzieci do 8. roku życia, mogą zostać z nimi w domu. Za ich absencję w pracy zapłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice mogą liczyć też na specjalny zasiłek opiekuńczy. Należy się mamie lub tacie.
***
Do 31 marca będzie prowadzona rekrutacja do przedszkoli. Rodzice nie muszą się spieszyć, ale jeżeli zależy im na czasie, podanie o przyjęcie dziecka do wybranej placówki mogą złożyć w każdym przedszkolu do specjalnie przygotowanych w tym celu pojemników. Jeżeli wniosek będzie niekompletny, rodzice zostaną poproszeni telefonicznie przez przedstawicieli departamentu edukacji o jego uzupełnienie.
***
Zajęcia dydaktyczne, sportowe i kulturalne zawiesił Uniwersytet Zielonogórski. W akademikach będą mogli przebywać jedynie studenci, którzy są na tzw. wymianach zagranicznych.
***
Dwutygodniową przerwę będę miały wszystkie placówki kultury w kraju. Rząd zakazał organizowania imprez masowych. Zielonogórscy koszykarze już grali przy pustych trybunach, żużlowcy nie wyjadą na tor na pierwsze treningi.
***
Waldemar Michałowski, dyrektor departamentu bezpieczeństwa i zarządzania antykryzysowego w magistracie mówi, że rozmawiał z właścicielami klubów i dyskotek w mieście. – Zaapelowaliśmy o zawieszenie działalności lub ograniczenie do minimum. Część klubów pozytywnie odpowiedziała na nasz apel – podkreśla. Dwie największe dyskoteki w mieście X-Demon i Heaven zamknęły się.
***
Dodatkowe środki ostrożności zastosowano w miejskiej noclegowni dla osób bezdomnych, w prowadzonej przez Caritas ogrzewalni, jadłodajni i jadłodzielni. Podobne rygory wprowadzono w izbie wytrzeźwień w Raculi. – We wszystkich tych placówkach zalecono odkażanie pomieszczeń i częste mycie rąk – wyjaśnia W. Haręźlak.- Kadra jest przeszkolona.
***
Na walkę z koronawirusem Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego otrzymał od rządowej Agencji Rezerw Materiałowych półmaski (1.400 sztuk) i kombinezony ochronne (340 sztuk) oraz 2.500 sztuk masek chirurgicznych. Ogólnopolska sieć aptek Gemini dostarczyła nieodpłatnie 5 tys. masek. Firma Batist Medical z Katowic podarowała szpitalowi m.in. płyny, koncentraty, chusteczki, żele i tabletki do mycia oraz dezynfekcji.
Wprowadzono całkowity zakaz odwiedzin na wszystkich szpitalnych oddziałach. W wyjątkowej sytuacji, wyłącznie za zgodą kierownika lub ordynatora oddziału, pacjenta może odwiedzać tylko jedna osoba.
W momencie zamykania bieżącego numeru „Łącznika”, na oddziale zakaźnym przebywało 8 pacjentów, w tym tzw. pacjent zero, u którego stwierdzono wirusa. Trzy osoby wypisano do domu. – Próbki badania pierwszego pacjenta wysłaliśmy do Gorzowa Wlkp. i Warszawy – poinformował Marek Działoszyński, prezes szpitala. – Pierwszy wynik z Gorzowa nie dał jednoznacznej odpowiedzi, czy pacjent jest zdrowy. Wynik z Warszawy pokazał niestety, że mężczyzna ma wciąż wirusa i pozostanie w izolacji. Obecnie trafia do nas 10 pacjentów dziennie. Zapas maseczek i kombinezonów ochronnych mamy na ok. dwa tygodnie.
W szpitalu na oddziale zakaźnym jest obecnie ok. 50 łóżek, drugie tyle będzie w tzw. zapasie w osobnym budynku okulistyki i laryngologii przystosowywanym do walki z epidemią.
***
Minister zdrowia apeluje, aby do minimum ograniczyć wyjścia z domu. Ta prośba dotyczy w szczególności osób starszych, które są najbardziej narażone na zachorowanie. W zielonogórskich Domach Pomocy Społecznej utrzymano zakaz opuszczania placówek przez podopiecznych i ich odwiedzin.
***
Urząd miasta apeluje do mieszkańców i prosi o rozważenie możliwości ograniczenia osobistego załatwiania spraw w siedzibie urzędu miasta i jednostkach podległych. Mieszkańcy są proszeni w miarę możliwości o kontakt w formie tradycyjnej korespondencji, mailowo lub telefonicznie. Warto odwiedzić stronę internetową www.zielona-gora.pl
***
Kasy urzędu miasta przy ul. Podgórnej do odwołania nie będą przyjmować płatności w gotówce. Należności podatkowe, np. od nieruchomości, opłatę za wieczyste użytkowanie gruntów itp. będzie można uregulować wyłącznie kartą płatniczą lub przelewem bankowym.
***
Od poniedziałku, 16 marca, MZK zawiesza kursy szkolne linii nr 39 i 4. Autobusy linii nr 9 nie będą realizowały kursów szkolnych przez ulicę Cyryla i Metodego. Do odwołania zrezygnowano z tzw. ciepłego guzika, którym pasażerowie sami mogli otwierać drzwi autobusu. Na podobne rozwiązania zdecydowały się m.in. Poznań, Warszawa i Lublin. Kasowniki, automaty i poręcze w pojazdach są dezynfekowane. Wprowadzono strefę bezpieczeństwa, nie można wsiąść i wysiąść pierwszymi drzwiami od strony kierowcy.
***
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze apeluje do wszystkich dawców, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali poza granicami Polski, aby na dwa tygodnie odłożyli wizyty w Centrum.
***
Wypożyczone książki, filmy i audiobooki zwracamy do biblioboksu ustawionego przed głównym wejściem do Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9. Do 31 marca przedłużono termin zwrotu materiałów już wypożyczonych, nieobciążonych karami. Wypożyczonych materiałów bibliotecznych, których termin zwrotu minął przed 12 marca, nie można prolongować. Czytelnicy proszeni są o ich jak najszybszy zwrot do biblioboksu. W ten sposób unikną naliczania dalszych kar. W tej sprawie możemy dzwonić pod numer: 68 45 32 604.
***
Z wirusem walczy też galeria Focus Mall. Służby porządkowe co godzinę dezynfekują m.in. stoły w strefie restauracyjnej, poręcze schodów, klamki, przyciski w windach, ławki i bankomaty. W strefie restauracyjnej i w toaletach zamontowano dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk i instrukcją użytkowania. Co godzinę galeria jest wietrzona.
Rafał Krzymiński
Te miejskie placówki są zamknięte
* Centrum Rekreacyjno-Sportowe
* wszystkie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
* Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” im. Janusza Korczaka
* Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze
* Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus
* Zielonogórski Ośrodek Kultury
* Zielonogórski Ośrodek Kultury – filia w Starym Kisielinie
* Ogród Botaniczny i Minizoo
* Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
* Muzeum Wojskowe w Drzonowie
* Zespół Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk”
* Biuro Wystaw Artystycznych
* Centrum Integracji Społecznej
* Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów przy al. Zjednoczenia 110.
* Visit Zielona Góra (Palmiarnia i ratusz)