Rusza Quest Europe

23 Czerwiec 2018
- Tegoroczne festiwalowe pokazy filmowe odbędą się głównie w dwóch miejscach: w Jazzkinie, czyli dawnym barze Jankiel, oraz w Cigacicach, w obrębie Przystani Tu, gdzie zaprosimy na seanse pod chmurką – zapowiada Marzena Więcek, organizatorka festiwalu.

- Letni festiwal filmowy Quest Europe to już zielonogórska tradycja. Jaki będzie temat wiodący tegorocznej, 14. edycji tego wydarzenia?
Marzena Więcek, aktorka i reżyserka filmowa: - Quest Europe od samego początku nie ma tematów wiodących. To celowy zabieg. Nie chcemy zbytniego zaszufladkowania. Sensem tego festiwalu jest prezentacja filmów, które w ciekawy sposób opowiadają równie ciekawe historie. I jeśli już mielibyśmy doszukiwać się jakieś cechy wyróżniającej, to jest nią autorska formuła tych filmów. Zostały bowiem w większości przygotowane przez artystów, którzy zarazem i wyreżyserowali, i napisali scenariusz.

- Festiwal potrwa do końca sierpnia, kiedy poznamy dokładny program?
- Wszystkie szczegóły, łącznie z godzinami projekcji, zamieścimy na internetowej stronie festiwalu, ta ruszy 15 lipca. Adres strony: www.quest-europe.eu. Ale już teraz mogę zdradzić, że większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w sierpniu.

Pierwszą festiwalową jaskółkę będziemy mogli zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 24 czerwca, w zielonogórskiej Palmiarni, gdzie o godz. 12.00 rozpocznie się wernisaż prac przygotowanych przez tegorocznych absolwentów Lubuskiej Szkoły Fotografii.

- Jeśli ktoś ma mało czasu, jakie filmy przede wszystkim powinien zobaczyć?
-
Tegoroczne pokazy filmowe odbędą się głównie w dwóch miejscach: w Jazzkinie, czyli dawnym barze Jankiel, oraz w Cigacicach, w obrębie Przystani Tu, gdzie zaprosimy na seanse pod chmurką. W Jazzkinie będziemy prezentowali w każdy sierpniowy czwartek tzw. filmowe trzydziestki, czyli filmy fabularne, często w gwiazdorskiej obsadzie, trwające równo 30 minut. Będziemy mogli podziwiać kunszt aktorski Jerzego Radziwiłowicza, Agaty Buzek czy Tomasza Kota. To będą dwugodzinne bloki po cztery filmy. W Cigacicach, w każdy sierpniowy piątek, pokażemy głównie komedie autorstwa Piotra Matwiejczyka, który jest nie tylko autorem swoich filmów, ale także ich producentem.

- Quest Europe to nie tylko projekcje. Czy także w tym roku odbędą się specjalistyczne warsztaty filmowe?
- Oczywiście, ruszą pod koniec lipca. To będą warsztaty polegające na nakręceniu profesjonalnego, krótkometrażowego filmu. Lubuska Szkoła Telewizji i Filmu zapewni ekipę realizatorów technicznych oraz pieniądze niezbędne na pokrycie kosztów produkcji, plan zdjęciowy będzie trwał ok. trzech dni. Chętnych prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na adres mailowy: biuro@quest-europe.eu. Udział w warsztatach jest bezpłatny, podobnie jak udział w festiwalowych warsztatach fotograficznych, które zorganizujemy w sierpniu.

- Jakie będą zasady rekrutacji?
- Proszę o trochę cierpliwości, wszystkie szczegóły dopniemy do 15 lipca.

- Interesująco zapowiada się koncert piosenek i muzyki filmowej, pt. „Przeboje z ekranu”.
- To będą piosenki napisane przez wybitnych polskich kompozytorów i poetów, np. Marka Grechutę, Agnieszkę Osiecką, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego czy Wojciecha Młynarskiego. Będą dwa koncerty: 3 i 31 sierpnia, oba o godz. 19.00, klub Hydro(za)gadka w siedzibie ZOK. Andrzej Winiszewski opowie wiele anegdot związanych z tymi piosenkami oraz przybliży ich związki z polskim czy np. czeskim kinem.

- Dziękuję.
Piotr Maksymczak

Artykuły powiązane: 

Jaki mistrz, taki uczeń

- Szykuje się uczta dla oczu. Duża grupa tegorocznych absolwentów Lubuskiej Szkoły Fotografii przedstawi swoje prace dyplomowe, które w niezwykle oryginalny sposób odzwierciedlają otaczający nas świat – zapewnia Marzena Więcek, organizatorka wystawy.