Przebadaj się! To nie kosztuje

25 Czerwiec 2018
Szpital Uniwersytecki zaprasza mieszkańców na bezpłatne badania w ramach programów profilaktycznych.

Dwa z nich – badania słuchu dzieci i młodzieży oraz badania niepłodności u par bezskutecznie starających się o dziecko finansowane są z budżetu miasta. Z kolei program profilaktyki nowotworów głowy i szyi finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia.

* „Badania diagnostyczne dzieci i młodzieży w celu wykrycia niedosłuchu”

Realizacją tego programu zajmują się m.in. lekarze laryngolodzy. W ramach projektu zaplanowano badania audiometryczne progowe oraz tympanometryczne w poradni laryngologicznej i pracowni audiometrii. Łącznie przewidziano 300 konsultacji lekarskich i badań diagnostycznych. Program skierowany jest do dzieci i młodzieży z Zielonej Góry.

Rodzice zainteresowani badaniami proszeni są o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 68 329 65 21, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00.

 

* „Badanie niepłodności pierwotnej u par zameldowanych na pobyt stały lub czasowy na terenie miasta Zielona Góra”

To kontynuacja programu rozpoczętego w 2011 r. Jego realizacją zajmują się lekarze ginekolodzy i urolodzy, we współpracy z psychologiem. Program jest realizowany w Poradni Diagnostyki Niepłodności funkcjonującej przy Ginekologiczno - Położniczej Izbie Przyjęć.

Zaplanowano m.in. konsultacje medyczne dla niepłodnych par, diagnostykę USG, diagnostykę laboratoryjną i mikrobiologiczną, laparoskopię, badania HSG, konsultacje urologiczno - andrologiczne, a także opiekę psychologiczną, ścisłą współpracę z Kliniką Leczenia Niepłodności oraz monitorowanie zleconego leczenia w ośrodkach leczenia niepłodności.

Z badania i konsultacji może skorzystać 60 osób. Zainteresowani programem proszone są o wcześniejszą rejestrację w poniedziałek lub piątek w godz. 7.00-14.30, pod nr tel. 68 329 64 30 lub 68 329 63 05. Poradnia Diagnostyki Niepłodności działa w poniedziałek i piątek w godz. 11.00-13.00.

 

* „Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi”

Z badań mogą skorzystać osoby w wieku 40-65 lat, u których występuje jeden z takich niepokojących objawów jak: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa, ból w trakcie lub problemy z przełykaniem. Ale, uwaga! Objawy muszą występować co najmniej 3 tygodnie i nie mogą być związane z infekcją górnych dróg oddechowych.

Osoby, u których występują niepokojące objawy, mogą zgłaszać się bezpośrednio w poradni laryngologicznej. Rejestracja – tel. 68 32 96 621, w poniedziałek w godz. 13.00-14.00, w środę w godz. 10.00-11.00 i w czwartek w godz. 13.00-14.00.

Pacjenci mogą liczyć na poradę laryngologa i badanie laryngologiczne przy użyciu nasofiberoskopu. W razie wskazań medycznych, także na badanie laryngologiczne w ośrodku specjalistycznym, biopsję cienkoigłową z badaniem cytologicznym, pobranie wycinka wraz z badaniem histopatologicznym, USG szyi, czy marker nowotworowy HPV.

(dsp)