Park Piastowski będzie miejską perełką

4 Wrzesień 2024
Park Piastowski, kultowe miejsce spacerowe zielonogórzan, doczeka się rewitalizacji. Prezydent Marcin Pabierowski podpisał umowę na prace projektowe zagospodarowania parku z firmą P.U.P.I Plan. To pierwszy krok do realizacji inwestycji.

Park Piastowski leży przy ulicach Festiwalowej i Kilińskiego, obok amfiteatru im. Anny German, liczy 4,94 ha powierzchni. Lata świetności ma za sobą. Rozrastające się korzenie drzew zniszczyły asfaltowe nawierzchnie ścieżek spacerowych. A to bardzo utrudnia poruszanie się osobom starszym, z wózkami i niepełnosprawnościami. Uszkodzone są elementy małej architektury np. ławki, a tereny zielone niezagospodarowane i niepielęgnowane. Brakuje elementów rekreacyjnych i wypoczynkowych.

Prezydent obiecał zielonogórzanom, że lubiany park odzyska dawną świetność. - To miejsce ważne dla mieszkańców, łączy w sobie zieleń, historię Zielonej Góry i rekreację - mówi Marcin Pabierowski. I dodaje: - Park powstał w 1902 r., zaprojektowali go mieszkańcy dawnego Grünbergu jako miejsce wytchnienia dla zielonogórzan. Wymaga jednak rewitalizacji i naprawy. Mieszkańcy długo na to czekali.

W budżecie miasta są pieniądze na opracowanie projektu rewitalizacji parku wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kilka lat temu na podstawie tzw. Programu Funkcjonalno-Użytkowego powstała koncepcja rewitalizacji terenu. Miasto wykorzysta część tych rozwiązań przy realizacji inwestycji, która miałaby zostać dofinansowana z funduszy unijnych.

- Przewidujemy nowe nasadzenia w parku, zajmiemy się pielęgnacją roślinności i utworzeniem nowych rabat - zdradził projektant Edmund Arnold Drynkorn. Park jest wpisany do ewidencji zabytków i dlatego wszystkie prace projektowe będą konsultowane z konserwatorem zabytków. Wzdłuż całego parku powstanie ścieżka rowerowa. Nad bezpieczeństwem spacerujących ma czuwać miejski monitoring.

- Wykonawca ma dwa miesiące na przygotowanie wstępnych koncepcji projektowych, które będą uzgadniane z konserwatorem zabytków, ale i biurem monitoringu miejskiego - uściśla Monika Krajewska, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich. - Do końca roku powstaną wizualizacje projektu i będziemy się szykować do uzyskania pozwolenia na budowę.

ŚCIEŻKI SPACEROWE

W planach jest modernizacja zniszczonych ciągów pieszych, w parku pojawi się nawierzchnia z utwardzonej kostki brukowej lub mieszanki mineralnej z obrzeżem z kostki. Nie zabraknie nowych dróg, ścieżek spacerowych, placów wypoczynkowych i schodów parkowych. Dzięki wyeksponowaniu miejsc historycznych, mieszkańcy, ale i turyści, wędrując po parku poznają historię Zielonej Góry. Melodią przyszłości jest udostępnienie wieży wodnej.

OGRODY DESZCZOWE I OŚWIETLENIE

- Trzeba pomyśleć o ogrodach deszczowych, aby walczyć ze skutkami urbanizacji - zapowiada ambitnie prezydent Marcin Pabierowski. Dużą wagę do odpowiedniego nawodnienia roślinności przywiązuje też projektant. Chodzi o to, aby zatrzymać wody opadowe. Do przebudowy jest system oświetlenia z doświetleniem terenu oraz montaż nowych elementów małej architektury, w tym zdrojów z wodą pitną, ławek i leżaków parkowych. Będą stojaki na rowery i pojemniki na psie odchody.

ZIELEŃ

Pojawią się nowe rośliny okrywowe (w tym pnącza) w miejscach, gdzie nie można założyć trawników, nowe trawniki w miejscach dostatecznie doświetlonych i wolnych od roślin, drzewa ozdobne uzupełniające kompozycję historyczną parku i rośliny pnące na trejażach (róże i powojniki włoskie).

W parku są cztery pomniki przyrody, w tym dwa drzewa i dwa głazy. Rośnie tu około sto gatunków drzew. Przewidziane są nowe nasadzenia drzew, krzewów i pielęgnacja istniejącej roślinności. Będą tabliczki dendrologiczne z oznaczeniem wybranych gatunków drzew.

(rk)