Miasto daje uniwersytetowi 5 mln zł

27 Maj 2013
- Wspólnie z panią marszałek i rektorem uniwersytetu walczymy, by powstawał i rozwijał się Park Naukowo – Technologiczny, trochę jak trzej muszkieterowie – żartował prezydent Janusz Kubicki.

W poniedziałek podpisano umowę miedzy miastem Zielona Góra, a Uniwersytetem Zielonogórskim, w sprawie przekazania 4 miliony 900 tysięcy złotych na dofinansowanie Parku Naukowo-Technologicznego. To połowa wkładu własnego, jaki miasto przekazuje na tę inwestycję. 

- Dla uczelni to bardzo ważna część pieniędzy, które teraz otrzymujemy. Dzięki miastu i pieniądzom marszałka, można stworzyć takie warunki, które przyciągną zespoły naukowców. Mamy aspiracje, by w naszym Parku Naukowo – Technologicznym powstawało wiele prac dyplomowych i doktorskich – podkreślił rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Tadeusz Kuczyński.

Znaczenie Lubuskiego Parku Naukowo – Technologicznego dla Zielonej Góry i regionu lubuskiego podkreślał także prezydent Janusz Kubicki.

- To porozumienie zawiera nie tylko ważne informację dla naukowców, ale również dla  przedsiębiorców. Jednym z obiektów, który jest budowany na terenie Parku jest Inkubator Przedsiębiorczości, z którego jestem przekonany będą wykluwać się nowe, młode firmy. Inwestycje na uniwersytecie są dla nas jednym z  priorytetów. Walczymy wspólnie z panią marszałek i rektorem uniwersytetu, trochę jak trzej muszkieterowie by Park Naukowo - Technologiczny powstawał i się rozwijał – żartował prezydent Janusz Kubicki. - Jestem przekonany, że Park Technologiczny będzie sukcesem. Są już pierwsi przedsiębiorcy i sądzę, że będą kolejni, a cała inwestycja będzie wpływała na rozwój województwa lubuskiego – dodał Kubicki.

Wkład miasta to 15 procent całego zadania. Większość pieniędzy, bo aż 85 procent pochodzi z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- To najważniejsza inwestycja w ramach LRPO, o czym świadczy nie tylko kwota ale także zakres zadań realizowanych od 5 lat. Już powstało centrum logistyczne, w trakcie budowy są kolejne instytuty m.in., Budownictwa Zrównoważonego i Energetyki, Centrum Technologii dla Zdrowia, Centrum Technologii Informatycznych. Otworzyliśmy niedawno obwodnicę Nowego Kisielina.  Nie ma drugiego takiego projektu, który daje takie gwarancję realizacji nowych zadań w kolejnej perspektywie unijnej. Jak mówią przedsiębiorcy, pieniądze są w banku, ale liczy się pomysł i takiego, inteligentnego rozwoju właśnie chcemy – powiedziała marszałek województwa Elżbieta Polak.

Władze miasta liczą na to, że jeszcze pod koniec roku nastąpi otwarcie kompleksu, który pozwoli przyciągnąć nowych inwestorów.

-  Dzięki pieniądzom, które miasto przekazuje na cześć wkładu własnego uczelni, będzie można szybko dokończyć budowę Parku Naukowo Technologicznego, wraz z uzbrojeniem. Sądzimy, że w listopadzie, lub grudniu pojawią się inwestorzy – powiedział wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk.

4, 9 mln złotych to połowa wkładu własnego, jaki miasto przekazuje na tę inwestycję. Całość inwestycji to około 113 mln zł.   

(KG)

Artykuły powiązane: 

Jak miasto buduje park w Nowym Kisielinie

Zbudowana właśnie obwodnica to nie koniec inwestycji drogowych na obrzeżach Nowego Kisielina. – Chcemy budować drogi, peron kolejowy i uzbrojenie terenu, za 12 mln zł – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

Budowa parku to była trudna decyzja

Miasto od lat sporo inwestuje na terenie gminy. - Najważniejszy jest park w Nowym Kisielinie. Bez nas by nie powstał - mówi prezydent Janusz Kubicki.