Najładniejsze stoisko winobraniowe

18 Wrzesień 2024
Liczy się nie tylko wnętrze! W tym roku Bachus, bóg wina i uciech, tradycyjnie nagrodził winiarzy, którzy swoje trunki serwowali w pięknych okolicznościach.

Złotym, srebrnym i brązowym laurem zostały nagrodzone winnice Stara Winna Góra, Preto i Saint Vincent. Skoro paleta winnych smaków jest szeroka, również stoiska w miasteczku winiarskim muszą się różnić. W tym roku wystawcy kusili owocowymi i roślinnymi kompozycjami lub surową elegancką czernią (nota bene: preto to po portugalsku czarny), skontrastowaną z białymi kwiatami.

Choć naszego regionalnego wina nie trzeba zachwalać, bo broni się samo, to piękny wystrój każdej lampce dodaje kunsztu! Konkurs na najładniejsze stoisko winiarskie zorganizowało miasto Zielona Góra, Zielonogórski Ośrodek Kultury i Centrum Biznesu. Jest on także doskonałą okazją, aby docenić wkład wystawców w kształtowanie wyjątkowego klimatu Winobrania.

Historia rodzinnej winnicy Stara Winna Góra w Górzykowie sięga 1997 r. Jest usytuowana na stromo opadającym zboczu pradoliny Odry, z dala od zgiełku miasta. Winnica to 6 hektarów, na których uprawiane są szlachetne odmiany winorośli jak: Riesling, Pinot Gris, Saphira, Traminer, Regent, Pinot Noir i St. Laurent.

Winnica Preto powstała w Starych Biskupicach, kilka kilometrów od Słubic, a jej właścicielami są bracia. Ma 5 hektarów, leży na wzgórzu nad jeziorem, otoczonym przez lasy. Rośnie tu 10 szczepów winorośli, białych i czerwonych, z których powstają wina wytrawne, półwytrawne i półsłodkie.

Saint Vincent ma francuskie korzenie i łączy dwie europejskie kultury: polską i francuską. Ambicją winnicy stało się podtrzymanie polskiego ucztowania wśród bliskich z lampką wina u boku.

(ah)