MOPS czeka na seniorów i wolontariuszy

9 Wrzesień 2022
Dobra dusza zrobi zakupy, ugotuje obiad, rozwiesi pranie… Ruszył program „Korpus Wsparcia Seniorów”, skierowany do starszych mieszkańców Zielonej Góry. Zainteresowani już mogą się zgłaszać.

„Korpus Wsparcia Seniorów” był już realizowany w Zielonej Górze w latach 2020-2021. Teraz, ze względu na możliwość wykorzystania przez miasto kolejnych rządowych środków z funduszu walki z COVID-19, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował kolejną edycję.

Wsparcie na co dzień

- Program jest przeznaczony dla osób w wieku 65+, które ze względu na stan zdrowia mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem - wyjaśnia Joanna Chabza, wicedyrektorka MOPS. - Wsparcie polega na tym, że nasz pracownik lub wolontariusz odwiedza daną osobę i pomaga jej w codziennych obowiązkach, np. zrobi dla niej zakupy w pobliskim sklepie, ugotuje posiłek, wypełni dokumenty lub też wstawi i rozwiesi pranie. To są często proste domowe czynności, które jednak mogą stanowić przeszkodę nie do pokonania dla osób w podeszłym wieku, mających problemy zdrowotne.

Trwa już rekrutacja osób starszych, które mogłyby skorzystać z takiego wsparcia. - Na razie zgłosiło się 16 seniorów, ale liczymy na więcej - zaznacza J. Chabza.

Jakie są kryteria udziału w programie? - Na pewno trzeba być mieszkańcem Zielonej Góry ze statusem osoby niesamodzielnej. Potrzebujący seniorzy mogą mieszkać samotnie, ale też z bliskimi, którzy ze względu np. na pracę nie są w stanie zapewnić im odpowiedniego wsparcia - wylicza wicedyrektorka.

Rozmowa o pogodzie

Celem programu jest wsparcie jak największej liczby potrzebujących, dlatego MOPS zachęca do udziału wolontariuszy. - Seniorzy nas potrzebują. To są często ciepłe, uśmiechnięte osoby, które są szczęśliwe, że mają okazję z kimś porozmawiać, nawet o pogodzie - przekonuje Wioletta Świątek, która jako jedna z 12 pracowników MOPS zgłosiła się do pomocy starszym. I opowiada: - Ostatnio byłam u pana, któremu spadła i zepsuła się myszka od komputera. Nie mógł z niego normalnie korzystać, zrobić przelewu, napisać e-maila. Wystarczyło, że wybrałam się do sklepu i kupiłam mu nową, aby był bardzo wdzięczny. Mówimy tu o błahych, zdawałoby się, sprawach, ale dla tych osób to wiele znaczy - uważa pani Wioletta, która zachęca empatycznych zielonogórzan do przyłączenia się do Korpusu.

Teleopaska bezpieczeństwa

Istotną częścią programu jest także teleopaska bezpieczeństwa - urządzenie elektroniczne, które wygląda jak zegarek, wyposażone jest m.in. w kartę SIM oraz lokalizator GPS.

- Opaska pozwala na monitorowanie funkcji życiowych, np. saturacji i pulsu noszących ją seniorów. Ma również odpowiednie czujniki, które wykrywają potencjalny upadek - wyjaśnia wicedyrektorka Chabza. - W przypadku, gdy dzieje się coś złego, dyspozytor kontrolujący system stara się skontaktować z użytkownikiem opaski, porozmawiać z nim, a gdy nie jest to możliwe, wzywa służby ratunkowe. W przypadku niespodziewanego zdarzenia może to być kluczowe.

MOPS w najbliższym czasie wyda starszym mieszkańcom 200 teleopasek. - Otrzymaliśmy 447 wniosków, teraz wybierzemy osoby najbardziej potrzebujące - podkreśla J. Chabza.

(md)


Panie Stefanie, dużo zdrowia!

Takie okazje nie zdarzają się często. Setne urodziny obchodził uroczyście Stefan Wita (na zdjęcciu). Z życzeniami do szanownego jubilata pospieszył prezydent Janusz Kubicki i władający miastem Bachus, wszak mamy Winobranie! Pan Stefan, mimo ogromnego bagażu doświadczeń, zachował pozytywne podejście do życia. Obaj włodarze miasta życzyli mu nieustającego optymizmu, doskonałej formy i dużo, dużo zdrowia.