IPN działa w Zielonej Górze

8 Grudzień 2017
Szukasz swoich dokumentów z archiwów komunistycznej SB? Zawodowo badasz dzieje powojennej Polski? Już nie musisz jeździć do Poznania. Od 1 grudnia działa w naszym mieście punkt zamiejscowy IPN.

To pierwsza taka placówka w Polsce. Jeden pracownik – Krzysztof Mazur, pięć komputerów w czytelni i dwa pomieszczenia w bibliotece wojewódzkiej. Korzystamy z wejścia do biblioteki dziecięcej. Żeby było łatwiej trafić, na zewnątrz budynku ustawiono tablicę informacyjną z napisem Instytut Pamięci Narodowej.

- Od dawna była mowa, by taką placówkę stworzyć w Zielonej Górze, a ponieważ dobrze współpracujemy z biblioteką wojewódzką, m.in. przy spotkaniach „Przystanku historii”, wybraliśmy taką lokalizację – tłumaczył dr hab. Rafał Raczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN, który obsługuje również województwo lubuskie. – Do tej pory zainteresowani musieli przyjeżdżać do Poznania, teraz będą mogli załatwić formalności na miejscu.

Zainteresowani będą mieli do dyspozycji czytelnię z pięcioma komputerami.

- Tutaj będzie można uzyskać dostęp do archiwalnych materiałów. Dowiedzieć się, jakie są procedury, jak złożyć wnioski - mówił dr Rafał Kościański, dyrektor oddziałowego archiwum. - Są kategorie spraw, w których wniosek trzeba złożyć osobiście lub wysłać pocztą po potwierdzeniu podpisu przez notariusza. Teraz będzie łatwiej. Wystarczy przyjść do punktu w Zielonej Górze.

Z archiwów mogą korzystać osoby inwigilowane przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, osoby represjonowane oraz naukowcy i dziennikarze zajmujący się zawodowo tą dziedziną.

By zajrzeć do swojej teczki, wystarczy wizyta w zielonogórskim wydziale IPN. Po złożeniu zamówienia, musimy poczekać około dwóch tygodni na skompletowanie i dostarczenie dokumentów. IPN w Poznaniu ma zeskanowanych ok. 13 tys. teczek.

Podczas kolejnej wizyty będziemy mogli zobaczyć zebrane materiały na skanach udostępnionych w czytelni. Wydruki są płatne dla naukowców i dziennikarzy.

Osoby represjonowane dostaną je za darmo, bez względu na to, ile stron te dokumenty będą liczyć.

- Osoby zainteresowane dokumentami zgromadzonymi w IPN zapraszam do nas od środy do piątku. Czytelnia jest czynna w godz. 9.00-15.00 – zachęca Krzysztof Mazur, który w dwa pozostałe dni tygodnia będzie się zajmował działalnością edukacyjną. To czas przeznaczony na spotkania w szkołach, prelekcje, wystawy. Organizowane będą również konkursy, IPN będzie mocno współpracował z Uniwersytetem Zielonogórskim.

(tc)

Punkt Zamiejscowy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, al. Wojska Polskiego 9 w Zielonej Górze (biblioteka Norwida), tel. i faks: 68 45 32 657, 735 205 795, e-mail: krzysztof.mazur@ipn.gov.pl