Fundusze europejskie. 45 mln euro na projekty

24 Lipiec 2024
Tyle pieniędzy trafi do Zielonej Góry i sąsiednich samorządów zrzeszonych w Zielonogórsko-Nowosolskim Obszarze Funkcjonalnym. Będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Umowę w tej sprawie podpisali w zeszły wtorek: marszałek Marcin Jabłoński i włodarze gmin wchodzących w skład obszaru funkcjonalnego (gm. Czerwieńsk, Nowa Sól, Nowogród Bobrzański, Otyń, Sulechów, Świdnica, Zabór i Zielona Góra). Na tym obszarze żyje 243 tys. mieszkańców.

- Warto podkreślić partnerskie podejście do realizacji projektów – zaznacza M. Jabłoński. – Porozumienie jest efektem długich i intensywnych dyskusji prowadzonych z przedstawicielami samorządów.

Podpisanie porozumienia to formalne zakończenie etapu planowania i rozpoczęcie etapu finansowania.

- Lubuskie Trójmiasto jest gotowe – mówi Tomasz Winiecki, prezes Stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto. – Stworzenie strategii ponadlokalnej było zbiorowym wysiłkiem. To bezzwrotne finansowanie, dzięki któremu zrealizujemy projekty związane z inwestycjami, ale również z człowiekiem.

W strategii znalazło się 31 projektów, m.in.: ścieżka rowerowa Zielona Góra-Nowogród Bobrzański, remiza strażacka w Otyniu, schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zielonej Górze, rewitalizacja Parku Tysiąclecia, a także wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży czy doradztwo zawodowe.

- Jestem zbudowany ogromem tego przedsięwzięcia. Perspektywa rozwoju i umacnianie wspólnoty to nie tylko przywilej, ale również duża odpowiedzialność – komentuje prezydent Marcin Pabierowski. – Dzięki tym pieniądzom uda się zrealizować projekty, na które czekają mieszkańcy.

Przykładowe inwestycje, które do tej pory zostały zrealizowane w Zielonej Górze w ramach ZIT, to Plac Teatralny, rewitalizacja Winnego Wzgórza, park w Kiełpinie, projekt nauczania dzieci w Centrum Nauki Keplera (Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze).

(ah)