Festiwal historyczny w Drzonowie
- Będą wykłady historyków, dyskusje miłośników militariów, pokazy grup rekonstrukcyjnych. Wszystko po to, by jeszcze lepiej poznać historię tych starć - zachęca Błażej Mościpan, główny inwentaryzator zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie.
Ponad 70 rekonstruktorów z całej zachodniej Polski stworzy dioramy, czyli makiety modelarskie nawiązujące do wydarzeń historycznych oraz przeprowadzi inscenizacje batalistyczne kluczowych dla losów II wojny światowej bitew z udziałem polskich żołnierzy.
Dla miłośników militariów
Wraz z rekonstruktorami do muzeum przyjedzie kilkanaście pojazdów kołowych oraz armat z wyposażenia obu walczących w 1944 r. stron. Będzie to sprzęt z kolekcji zaprzyjaźnionych muzeów wojskowych w Poznaniu, Bydgoszczy i ze Skarżyska Kamiennej oraz z kolekcji prywatnych. - Do najciekawszych zaliczyć można samochód pancerny Daimler Dingo, lekki samochód ciężarowy Dodge WC 52, samochód osobowo-terenowy VW typ 82 Kübelwagen, czy działo piechoty IG37 kalibru 7,5 cm - zachęca Piotr Dziedzic, dyrektor LMW. - W pokazach wezmą też udział odrestaurowane w ostatnich latach muzealne eksponaty, w tym przede wszystkim haubica leFH 18 kalibru 10,5 cm oraz armata przeciwpancerna wz. 1937 kalibru 45 mm.
Inscenizacje wzbogacą środki pozoracji pola walki oraz barwny komentarz lektorski. Choć laikowi te kalibry mówią niewiele, pasjonaci militariów przebierają nogami. Dla tych „spoza branży” i dzieci będą warsztaty ekologiczne, podczas których będzie można zaprojektować torbę we wzór moro, czy stworzyć eksponat z odpadów.
Powrót do przeszłości
Festiwal historyczny poświęcony 1944 rokowi odbędzie się w sobotę, 19 września, w godz. 10.00-17.00. Muzeum otrzymało na niego wsparcie z Krajowego Panu Odbudowy. Organizatorzy planują podział na strefy: wiedzy, rekonstrukcyjną, ekowarsztatów i arenę pokazów. Wszystko to odbędzie się w parku, w którym znajduje się kolekcja zabytkowego sprzętu wojskowego (jedna z większych w kraju). - Rok 1944 uważany jest za przełomowy w historii działań II wojny światowej - ocenia Robert M. Jurga, historyk. - Wygrane aliantów powoli decydują o ostatecznym zwycięstwie nad państwami osi. Jest to też rok przełomowy w historii fortyfikacji, gdzie walą się wszystkie dotychczas istniejące doktryny.
(ah)