Elektrociepłownia. Ogrzewają mieszkania zielonogórzan od pół wieku

23 Październik 2024
50 lat temu zielonogórska Elektrociepłownia rozpoczęła swój pierwszy sezon grzewczy. Dziś trudno sobie wyobrazić codzienność mieszkańców bez udogodnień, jakie wprowadziła.

Elektrociepłownia została uruchomiona w 1974 r. Rosnące zapotrzebowanie na ciepło, spowodowane dynamicznym rozwojem miasta w tym okresie, zrodziło potrzebę budowy dużego, centralnego źródła ciepła. Przemawiały za tym również wymogi ochrony środowiska, ponieważ kilkadziesiąt małych ciepłowni emitowało bardzo dużo zanieczyszczeń.

Pół wieku prężnego funkcjonowania w mieście, przetrwanie transformacji i zachowanie niezachwianej pozycji to powody do gratulacji. W czwartek przyjmowali je w Planetarium Wenus obecni i byli pracownicy spółki.

- Wspominamy miniony czas, związane z nim dokonania i ludzi, którzy zakładali Elektrociepłownię oraz tych, którzy zmieniali spółkę, by dostosować ją do współczesnych wymogów i standardów. Wieloletnie doświadczenie jest jedną z miar państwa sukcesu - mówił prezydent Marcin Pabierowski. - Życzę kolejnych lat pełnych motywacji i kreatywności.

Przyszłość w OZE

Przed Elektrociepłownią bowiem kolejne wyzwania. Do tej pory jednym z największych była dekarbonizacja. - W 2012 roku Elektrociepłownia przestała spalać węgiel po uruchomieniu kotłów gazowo-olejowych - wyjaśniał Maciej Tomaszewski, prezes zarządu i dyrektor generalny Elektrociepłowni Zielona Góra. - Kolejnym wyzwaniem będzie zielona transformacja, czyli całkowite odejście od paliw kopalnych i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu ciepła, które trafia do domów zielonogórzan.

- Elektrociepłownia Zielona Góra, tak jak większość zakładów sektora energetycznego, jest zobowiązana do transformacji energetycznej - uzupełniała Małgorzata Ptak-Bystrzyńska, dyrektor handlu i rozwoju w Elektrociepłowni. - Kumulacja zmian nastąpi do 2034 roku. Będziemy dążyć do tego, żeby jak największy strumień ciepła, który obecnie jest wytwarzany w oparciu o paliwo gazowe pochodzące z lokalnych złóż, był wytwarzany z udziałem odnawialnych źródeł energii. Ta transformacja w żaden sposób nie generuje ryzyka utraty ciepła w zielonogórskich mieszkaniach.

Zasłużeni nagrodzeni

Podczas uroczystości prezydent Pabierowski wręczył dwóm pracownikom Elektrociepłowni Zielona Góra medale jako wyraz uznania za osiągnięcia mające znaczenie dla miasta. Otrzymali je: Małgorzata Ptak-Bystrzyńska, dyrektor handlu i rozwoju oraz Tomasz Woś, wiceprezes. Oboje są związani z firmą od ponad 20 lat i od początku kariery zawodowej byli zaangażowani w zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców Zielonej Góry. Brali udział w realizacji kluczowych projektów, które przyczyniły się do zredukowania zanieczyszczenia powietrza w mieście.

(ah)