Dzięki nim Zielona Góra będzie zielona

22 Kwiecień 2015
Tego jeszcze nie mieliśmy. Duży zespół ekspertów będzie pracować nad tym, jak mają wyglądać miejskie tereny zielone.

„Zespół do spraw rewitalizacji zieleni” tworzy 17 osób, głównie naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. To specjaliści od terenów zielonych, ochrony środowiska, architektury krajobrazu, uzbrojenia terenu, dróg i planowania przestrzennego. Jego członkowie, w środę, spotkali się z dziennikarzami.

- Chcemy przygotować kompleksowy program zagospodarowania miejskich terenów zielonych. Mamy ich bardzo dużo i trzeba je tak przystosować, by mieszkańcy byli zadowoleni – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Będą się tym zajmowali fachowcy, konsultując rozwiązania z mieszkańcami. To będzie podstawa do pisania konkretnych wniosków o unijne dotacje. Liczę, że w ciągu najbliższych pięciu lat uzyskamy na rewitalizację terenów zielonych ok. 100 mln zł.

Szefem zespołu został prof. Andrzej Greinert. – Musimy zrobić analizę stanu obecnego i zastanowić się nad spójnym programem działań na przyszłość – tłumaczył prof. Greinert. – To ma być Zielona Góra dla wszystkich. Nie będziemy się odcinać od przeszłości. Tereny zielone to nasz skarb. Musimy wykreować pozytywny wizerunek miasta. O naszych koncepcjach będziemy rozmawiali z mieszkańcami. Planujemy badania społeczne.

Na sali byli również radni z klubów Zielona Razem i PO, którzy proponowali powstanie takiego zespołu. – Nie będziemy ingerować w państwa pracę, ale wiele pomysłów będzie wymagało głosowania w radzie miasta. W tym będziemy państwu pomagać – zapowiedział Filip Gryko (Zielona Razem).

Na spotkanie przyszli również leśnicy. W końcu to na ich terenach będzie realizowanych wiele inwestycji. – Przyrodniczo lasy są w dobrym stanie. Dbamy o to. Rewitalizacji podlegać będzie funkcja społeczna i rekreacyjna, tak ważna dla mieszkańców. Z chęcią się w to włączymy – zapowiedział nadleśniczy Arkadiusz Kapała, z nadleśnictwa Zielona Góra.

W skład zespołu wchodzą także: architektura krajobrazu - Monika Drozdek, Agnieszka Szczecińska, Agnieszka Kochańska, Agata Kusznierewicz-Sikora; uzbrojenie terenu - Teresa Nowak, Ireneusz Nowogoński; ochrona środowiska - Leszek Jerzak; budowa dróg - Adam Wysokowski, Michał Ćwiąkała; planowanie przestrzenne - Anna Bazan-Krzywoszańska, Marta Skiba, regionaliści - Wojciech Strzyżewski; budownictwo i architektura - Wojciech Eckert, Paweł Kochański; badania społeczne - Dorota Szaban i Krzysztof Lisowski.

(tc)