Dzięki nim Zielona Góra będzie zielona
„Zespół do spraw rewitalizacji zieleni” tworzy 17 osób, głównie naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. To specjaliści od terenów zielonych, ochrony środowiska, architektury krajobrazu, uzbrojenia terenu, dróg i planowania przestrzennego. Jego członkowie, w środę, spotkali się z dziennikarzami.
- Chcemy przygotować kompleksowy program zagospodarowania miejskich terenów zielonych. Mamy ich bardzo dużo i trzeba je tak przystosować, by mieszkańcy byli zadowoleni – tłumaczył wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. – Będą się tym zajmowali fachowcy, konsultując rozwiązania z mieszkańcami. To będzie podstawa do pisania konkretnych wniosków o unijne dotacje. Liczę, że w ciągu najbliższych pięciu lat uzyskamy na rewitalizację terenów zielonych ok. 100 mln zł.
Szefem zespołu został prof. Andrzej Greinert. – Musimy zrobić analizę stanu obecnego i zastanowić się nad spójnym programem działań na przyszłość – tłumaczył prof. Greinert. – To ma być Zielona Góra dla wszystkich. Nie będziemy się odcinać od przeszłości. Tereny zielone to nasz skarb. Musimy wykreować pozytywny wizerunek miasta. O naszych koncepcjach będziemy rozmawiali z mieszkańcami. Planujemy badania społeczne.
Na sali byli również radni z klubów Zielona Razem i PO, którzy proponowali powstanie takiego zespołu. – Nie będziemy ingerować w państwa pracę, ale wiele pomysłów będzie wymagało głosowania w radzie miasta. W tym będziemy państwu pomagać – zapowiedział Filip Gryko (Zielona Razem).
Na spotkanie przyszli również leśnicy. W końcu to na ich terenach będzie realizowanych wiele inwestycji. – Przyrodniczo lasy są w dobrym stanie. Dbamy o to. Rewitalizacji podlegać będzie funkcja społeczna i rekreacyjna, tak ważna dla mieszkańców. Z chęcią się w to włączymy – zapowiedział nadleśniczy Arkadiusz Kapała, z nadleśnictwa Zielona Góra.
W skład zespołu wchodzą także: architektura krajobrazu - Monika Drozdek, Agnieszka Szczecińska, Agnieszka Kochańska, Agata Kusznierewicz-Sikora; uzbrojenie terenu - Teresa Nowak, Ireneusz Nowogoński; ochrona środowiska - Leszek Jerzak; budowa dróg - Adam Wysokowski, Michał Ćwiąkała; planowanie przestrzenne - Anna Bazan-Krzywoszańska, Marta Skiba, regionaliści - Wojciech Strzyżewski; budownictwo i architektura - Wojciech Eckert, Paweł Kochański; badania społeczne - Dorota Szaban i Krzysztof Lisowski.
(tc)