Dzieje się w mieście - przewodnik po imprezach

21 Sierpień 2020
Jest w czym wybierać. Można pójść na koncert promenadowy filharmoników lub na plac Teatralny. Przez dwa dni bawić nas będą teatry uliczna a przy pomniku Klema muzeum organizuje koncert.

KONCERT PROMENADOWY
Filharmonia Zielonogórska rozpoczyna nowy sezon! W piątek, 21 sierpnia, o 19.00, w amfiteatrze przed budynkiem FZ zabrzmi muzyka wiedeńska. W koncercie (wstęp wolny) wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego. W programie utwory Straussa, Mozarta, Haydna, Brahmsa. W związku z reżimem sanitarnym ilość miejsc siedzących w amfiteatrze jest ograniczona. Trzeba też mieć maseczkę lub przyłbicę.

PAMIĄTKI DNIA CODZIENNEGO
W Muzeum Ziemi Lubuskiej od piątku, 21 sierpnia zostanie udostępniona nowa wystawa „Od Grünberga do Zielonej Góry – pamiątki dnia codziennego”.
- Ekspozycja prezentować będzie przedmioty codziennego użytku związane z bliższą i dalszą historią naszego miasta. Pochodzą one ze zbiorów muzeum. Dużą liczbę pamiątek możemy zaprezentować dzięki życzliwości zielonogórskich kolekcjonerów – informuje Alicja Błażyńska z MZL. Wystawa, podzielona na okres grünberski i zielonogórski, zawierać będzie stare ryciny i panoramy miasta oraz współczesne przedstawienia Zielonej Góry, które wyszły spod pędzla Anny Gapińskiej Myszkiewicz, Klema Felchnerowskiego i Hilarego Gwizdały. Nie zabraknie fotografii oraz kart pocztowych, codziennie używanych przedmiotów, jak np. talerze filiżanki, butelki. Z czasów współczesnych pochodzą pamiątki związane z działalnością Zastalu, Falubazu, Polmosu, Lubuskiej Wytwórni Win. Wystawa czynna do 20 września.

TEATR WCIĄŻ GRA
To już przedostatni weekend ze spektaklami Lubuskiego Teatru pod chmurką w Kompleksie Wypoczynkowym Temar w Dąbiu. Kto przegapił premierę „Słodkich lat 20. 30...” na Placu Teatralnym w Zielonej Górze, w sobotę, 22 sierpnia może nadrobić zaległości. Na scenie na plaży w Dąbiu aktorzy przeniosą widzów do roztańczonych i rozśpiewanych czasów międzywojnia. Piątek, 21 sierpnia należy do Antoniego Czechowa, bo właśnie jego dwa jednoaktowe „żarty sceniczne” zobaczymy na scenie pod wigwamem (spektakl „Niedźwiedź” oraz „Oświadczyny”). Bilety na Lubuskie Lato Teatralne kosztują 25/50 zł (na stronie www.abilet.pl, w kasie Lubuskiego Teatru i w recepcji KW Temar). Do Dąbia można dojechać bezpłatnym autobusem – ze stanowiska nr 1 dworca PKS w Zielonej Górze o 18.45, powrót z przystanku Dąbie-jezioro o 23.30. Autobus ma niebieską tablicą z napisem Lubuskie Lato Teatralne.

SZLAKIEM SĘDZIWYCH DRZEW
Drugi spacer z cyklu „Zielone Szlaki. Odkrywaj miasto z Lubuskim Teatrem”, przeznaczony jest szczególnie dla rodzin z dziećmi. W sobotę, 22 sierpnia szlakiem pomnikowych drzew poprowadzi nas Sebastian Pilichowski, biolog i przyrodnik. Opowie o najstarszych mieszkańcach Zielonej Góry – drzewach i zdradzi jak to się dzieje, że stają się one pomnikami przyrody. Dowiemy się też, jak drzewa czują się w mieście. Zbiórka o 13.00, przy Parku Tysiąclecia od strony ul. Mieszka I/Bolesława Chrobrego. Spacer pod hasłem „Szlak drzew. Drzewa pomnikowe i inne znakomite okazy” jest bezpłatny, długość trasy 2 km.

SŁODKIE ŚWIĘTO W SKANSENIE
W niedzielę, 23 sierpnia, Muzeum Etnograficzne w Ochli zaprasza na Święto Miodu. W godz. 12.00-16.00 będzie można wziąć udział w plenerowej imprezie kulturalnej. W programie m.in. występy artystów ludowych, pokazy: rękodzieła, pracy bartnika, wirowania miodu, będzie też jarmark miodów, produktów pszczelich i wyrobów regionalnych.

NIEDZIELA Z ALPAKAMI
W niedzielę, 23 sierpnia, w godz. 15.00-18.00, radna Eleonora Szymkowiak i Fundacja Arka z Chynowa, zapraszają dzieci na deptak. Będzie można tutaj dosiąść osiołka, zrobić sobie zdjęcie z alpakami, czy nakarmić młode kózki.

DWA DNI Z BUSKERBUS
Dobiega końca miejskie Lato Muz Wszelakich, a to oznacza, że tradycyjnie, jak co roku, zaszczyci nas swoją obecnością Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus”. Barwne grono artystów ulicznych, a wśród nich tancerze, aktorzy, cyrkowcy, komicy… nadciąga już po raz 24! Zielonogórzanie spotkają się z Buskersami we wtorek i środę (25 i 26 sierpnia), w godz. 12.00-21.00 – na deptaku, o 22.00 – w klubie Piekarnia Cichej Kobiety.
- Zobaczymy m.in. Mikę Paprikę z Portugalii – szalonego dżentelmena żonglującego miotłą, butelkami, cygarem, piłeczkami pingpongowymi… Wpadnie też Janna Wohlfarth z Niemiec, mistrzyni świata w jeździe na monocyklu i Collettivo Clown z Włoch, który woli poruszać się na szczudłach – informuje Zielonogórski Ośrodek Kultury. Nie zabraknie też reprezentantów polskiej sceny ulicznej. Wystąpi m.in. Mariusz Goli, gitarowy hit internetu, iluzjonista AryMan i Krzysztof Czarski, który komunikuje się z publicznością za pomocą trzech plastikowych kijków.

OSTATNIE DNI Z MUZAMI
Lato Muz Wszelakich nie przestaje kusić także amatorów innych atrakcji.

* W programie ostatnich wakacyjnych dni z kulturą i rozrywką znajdą się m.in. filmy z cyklu Kino Letnie na Placu Teatralnym (piątek, 21 sierpnia, 21.30 – „LARP”, „Gotowi na wszystko. Exterminator”). Dzień później (sobota, 22 sierpnia) w tym samym miejscu, o 17.00 zaplanowano Piknik Tradycji, a w niedzielę, 23 sierpnia, w godz. 16.00-18.00 – Akcja animacja - Akcje wakacje ze Studnią Życzeń. Plac Teatralny stanie się także sceną koncertową dla Patrycji Kosiarkiewicz – wokalistka wystąpi w czwartek, 27 sierpnia, o 19.00, w cyklu „W Zielone(j) gramy”.

* W środę, 26 sierpnia, w godz. 19.00-21.00 można wybrać się na spacer „Zielona Góra - kryminalnym szlakiem”, zaprasza przewodnik Cezary Jakubaszek (zbiórka pl. Bohaterów, 18.45).

* W czwartek, 27 sierpnia, o 18.00 - Z książką na leżaku - spotkanie z… Robertem Rudiakiem, promocja monografii „Fenomen Michała Kaziowa” (Biblioteka Norwida, sala im. Janusza Koniusza).

* W piątek, 28 sierpnia, o 11.00 – ostatnia odsłona cyklu dla najmłodszych - Bajki, bajdy, banialuki. W amfiteatrze „Historyję o królu Barnabie” przedstawi Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry.

* Orkiestra Dęta Zastal zaprosi nas jeszcze na dwa koncerty – w niedzielę, 23 sierpnia, o 17.00 na scenie przed Filharmonią Zielonogórską oraz w niedzielę, 30 sierpnia, o 17.00 – w Planetarium Wenus.

* Na wieczorny koncert kameralny u luteranów można szykować się w niedzielę, 30 sierpnia, o 19.00, wykonawcy: Michał Kocot (organy), Robert Horna (gitara), Zuzanna Horna (skrzypce) (kościół ewangelicki/bilety: 20 i 10 zł, uczniowie bezpłatnie).

JAZZ W MUZEUM
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w czwartek, 27 sierpnia, o 20.30 na pierwszy po lockdownie koncert z cyklu Jazzujące Muzeum. Tradycyjnie spotkamy się przed pomnikiem Klema. Wstęp wolny, organizatorzy proszą o zachowanie bezpiecznej odległości. - Tym razem inspiracją dla zielonogórskich wykonawców będą piosenki Wojciecha Młynarskiego, a jedna z nich zatytułowana „Róbmy swoje” stała się mottem wydarzenia – informuje Alicja Błażyńska z muzeum. W koncercie wystąpi zespół Yes4Jazz oraz wokaliści – Ania Kalinowska, Lech Popławski, Ania Przybyła, Krzysztof Machalica, Natasza Iwaniszyn, Erwin Nowak, Marcin Wiśniewski.

WIRTUALNIE PO PORTUGALII
COOLturalna Zielona Góra tym razem zaprasza do Portugalii. Opowie o niej Kateryna Atamanova, która po skończeniu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Zielonogórskim wyjechała do Portugalii. Pracuje tam jako modelka i przewodnik turystyczny po Porto. Opowie, czym żyje portugalska rodzina, co koniecznie trzeba zobaczyć, spróbować, zrobić, żeby w pełni poznać ten niesamowity kraj. Spotkanie jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych! 24 sierpnia (poniedziałek), godzina 18.00. Wydarzenie będzie transmitowane on-line na stronie Fundacja LYADA.

(dsp, ap, tc)