Bo anioły są wśród nas...
Kto w tym roku został laureatem „Zielonogórskiego Anioła Roku 2015”? Które budynki uhonorowano logo „Bez barier”? Jako pierwsi dowiedzieli się o tym uczestnicy wtorkowej gali w Lubuskim Teatrze. Uroczystość uświetnił spektakl „Kwartet” w wykonaniu aktorów teatru.
Po refleksyjno-kabaretowym wstępie, z udziałem Roberta Czechowskiego i Leszka Jenka, wręczono wyróżnionym firmom certyfikaty przyznane przez jury pracujące pod przewodnictwem wiceprezydent Wiolety Haręźlak, w następujących kategoriach:
* Obiekt użyteczności publicznej powyżej 200 mkw. : Centrum Badawczo-Rozwojowe spółki LUG Light Factory oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
* Obiekt użyteczności publicznej poniżej 200 mkw.: NZOZ PALIUM Hospicjum Domowe, Poradnia Medycyny Paliatywnej.
* Wyróżnienia otrzymali: Rehabilitacja i Leczenie Skolioz SKOLIO-FED, ul. Jędrzychowska 20D, oraz Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ul. Boh. Westerplatte 11-Chopina 9.
* Obiekt i przestrzeń zabytkowa: świetlica w Raculi, ul. Głogowska 64.
* Przestrzeń publiczna: Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego, Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus oraz Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze.
Kto otrzymał tegorocznego Anioła?
– Anioły są wśród nas, dostrzegamy je w momencie, kiedy potrzebujemy ich pomocy. Jak wyglądają i ile mają lat? To nie jest ważne. Ważne jest tylko to, co robią – mówiła wiceprezydent W. Haręźlak, ogłaszając nazwisko laureata.
Nazywa się Sławomir Kuczak, jest 20-latkiem, ubranym w strażacki mundur, ma duszę wolontariusza. Jest laureatem konkursu „Ośmiu wspaniałych’2014”. Kocha ludzi i lubi z nimi pracować. Działa w PCK, wspiera społecznych instruktorów oraz Ochotniczą Straż Pożarną, w Urzutach, stąd mundur. Pomaga księdzu swojej parafii.
– Kiedy jako ośmiolatek zostałem ministrantem, zauważyłem, że proboszcz pomaga wszystkim, sam nigdy nie prosi o pomoc. Niesamowicie mi to zaimponowało, zacząłem go naśladować. Cieszę się, że zostałem zauważony i otrzymałem dziś pięknego anioła, ale wracam do rzeczywistości – tłumaczy powody swojej społecznej aktywności.
S. Kuczak cieszy się, że udało mu się namówić szefa firmy, w której pracuje, aby ten ufundował uniformy dla wolontariuszy. Logo, które je ozdobi, zaprojektowali sami.
Organizatorem wtorkowej Gali był prezydent Janusz Kubicki oraz Centrum Integracja Lubuskiego Oddziału Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
- Bariery architektoniczne udaje nam się systematycznie likwidować, ale najważniejsze są te mentalne, o nich trzeba pamiętać i zwalczać – podkreśliła Marta Rogalińska, dyrektorka centrum.
Ewa Duma