Winobranie 2024 na słodko i wytrawnie
Przed nami dziewięć dni zabawy. Winobranie potrwa od 7 do 15 września. - Kiedy przejmę klucze do miasta, obiecuję że wprowadzę prezydenta we wszystkie winobraniowe tajemnice – „odgraża się” Bachus.
- Jestem otwarty, w końcu Dni Zielonej Góry rozsławiają miasto nawet daleko poza jego granicami. Takiego święta nie można przegapić - ripostuje prezydent Marcin Pabierowski i zaprasza wszystkich zielonogórzan do korzystania z atrakcji.
W mieście staną dwie sceny - na pl. Powstańców Wielkopolskich i pl. Teatralnym. Dni Zielonej Góry otworzy koncert Filharmonii Zielonogórskiej, usłyszymy „Błękitną rapsodię”. W kolejne dni wystąpią: Agnieszka Chylińska, Karaś/Rogucki, Paweł Domagała, Urszula, Paktofonika, Kult i Sarsa. - Na mniejszej scenie, tej na pl. Teatralnym, pokaże się około 40 twórców, w tym Mesajah, Jeden Osiem L, Universe czy Baranovski - zachęca Agata Miedzińska, dyrektorka ZOK. Nie zapominajmy również o Winobraniowych Spotkaniach Teatralnych, które są już naszą wrześniową tradycją.
Degustacje z komentarzem
Fundacja Tłocznia we współpracy z ZOK zaprasza na 10 degustacji komentowanych, które poprowadzi Maciej Nowicki, krytyk winiarski i dziennikarz.
- Większość degustacji odbędzie się w klimatycznych wnętrzach Sali Szeptów, czyli ponad 170-letniej piwnicy winiarskiej przy ul. Sowińskiego 3 - zdradza Szymon Płóciennik z Fundacji Tłocznia. - Odbędą się w ramach Lubuskiej Akademii Wina.
Bilety są do kupienia na platformie abilet.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Organizatorzy zapraszają również na Galę Lubuskiego Wina - 12 września w Palmiarni Zielonogórskiej.
Wokół ratusza stanie miasteczko winiarskie - około 40 stanowisk! Miłośników regionalnych trunków z pewnością skuszą też spacery śladami winiarskich zabytków i wyjazdy winobusami na winnice.
Wesoło i z kulturą
Korowód winobraniowy przejdzie w sobotę, 14 września al. Konstytucji 3 Maja. - Pojawią się nowe pojazdy glinoludów, artyści teatrów ulicznych, szczudlarze, akrobaci, uczniowie zielonogórskich szkół, przedstawiciele lokalnych firm i oczywiście winiarze - mówi Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru i reżyser korowodu.
Jak zaznacza dyrektor Czechowski, w korowodzie może wziąć udział każdy mieszkaniec. Kto ma ochotę reprezentować Zieloną Górę, do 10 września powinien skontaktować się z sekretariatem Lubuskiego Teatru, a dostanie strój i rekwizyty.
Szczegóły znajdziemy na stronach internetowych: www.winobranie.zgora.pl, www.centrumbiznesu.zgo.pl oraz www.zok.com.pl. A 4 września cały program Winobrania ukaże się w „Łączniku Zielonogórskim”, który jest oficjalnym Informatorem Winobraniowym.
(ah)