Odnowa parku w Ochli zacznie się od stawu
- A jak miasto zrobi park? – pytam.
- To będzie poważny argument za połączeniem – odpowiada J. Berent.
Razem spacerujemy po parku w Ochli. Dlaczego miasto ma go odnowić i dlaczego to takie ważne? – Bo jak się coś obiecuje, to słowa trzeba dotrzymać! A ludzie to obserwują – tłumaczy radny z Ochli.
Renowacja z Funduszu Integracyjnego
O co chodzi? O Fundusz Integracyjny. Ochli przysługuje z niego 311 tys. zł. A mieszkańcy długo się nie zastanawiali, co z nimi zrobić. Wybrali renowację parku w centrum wsi. Z dwóch powodów: park wymaga odnowy i… nie budzi kontrowersji. Bo gdyby chcieć remontować ulice, to na pewno doszłoby do sporów.
Tymczasem spacerujemy z radnym po parku. To „Łącznikowa” wizja lokalna. Przed tygodniem dr Piotr Reda przedstawił w magistracie wstępną koncepcję odnowienia parku.
- Oparta jest na propozycjach Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Ochla i konsultacjach z mieszkańcami sołtysa Aleksandra Kosowicza i radnego Jarosława Berenta – tłumaczył P. Reda. – Jak już koncepcja będzie dopracowana to się z nimi spotkamy, by omówić kolejne szczegóły.
Zanim jednak projektant z powrotem trafi do Ochli, my sprawdzamy koncepcję na miejscu. – Nam bardzo zależy na tym, żeby park nabrał blasku. Podczas festynów przychodzi tu mnóstwo osób – tłumaczy Berent. Razem oglądamy mapkę z naniesionymi propozycjami. To pierwsza wersja. Nie ma na niej np. lamp wokół stawu. Jednak podczas spotkania w magistracie padła propozycja, by je ustawić.
- Obowiązkowo muszą być. Przecież młodzież będzie tam spacerować. Z dala od dorosłych. Dlatego teren powinien być oświetlony – zgadza się J. Berent. – Zależy nam również na zagospodarowaniu środkowej części parku. Żeby była tu scena i boisko, które można zamienić na plac do tańca, na którym nawet można coś ustawić.
1 Wejście do parku
Nadal będzie odgrodzone od ulicy słupkami. Dochodzący do niego mur zostanie wyremontowany.
2 Żwirowy parking
Przy wejściu głównym do parku. Przewiduje się nawierzchnię parkową żwirową, wykończoną obrzeżem trwałym lub tymczasowym. Podobnie będą wykonane parkowe ścieżki.
3 Zieleń
Koncepcja zakłada usunięcie części samosiewów drzew rosnących na północnym brzegu stawu, przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, renowację trawników, nasadzenia krzewów ozdobnych.
4 Oświetlenie i instalacja elektryczna
Zamiast dwóch lamp będzie ich ok. 25. Będą poprowadzone po jednej stronie parku oraz wokół stawu, gdzie powstaną alejki spacerowe. Dodatkowo zostanie doprowadzone przyłącze w okolice sceny oraz do planowanego miejsca dla straganów.
5 Miejsce targowe
Wydzielony fragment parku, na którym podczas festynów będzie można ustawiać stoiska handlowe oraz małą gastronomię. Tutaj również powinien być doprowadzony prąd.
6 Wielofunkcyjny plac sportowy
Do północnego boku placu tanecznego planuje się dołączyć nowo wybudowany wielofunkcyjny plac sportowy o wymiarach około 20 × 30 m. Będzie mógł pełnić funkcję niewielkiego boiska.
7 Plac taneczny
Przewiduje się przystosowanie istniejącego placu sportowego, który po renowacji nawierzchni i nieznacznym poszerzeniu będzie pełnił funkcję placu tanecznego. Będzie go można wykorzystywać do tańca podczas imprez plenerowych.
8 Pomost – scena
Na północnym brzegu stawu - od strony placu tanecznego planuje się wybudowanie nad wodą drewnianego pomostu w kształcie półkola z barierą. Pomost ten będzie jednocześnie mógł pełnić funkcję sceny podczas imprez plenerowych.
9 Staw parkowy
Koncepcja zakłada odmulenie i wyczyszczenie dna stawu, częściowe usunięcie szuwarów (a częściowe ich pozostawienie jako cennego siedliska przyrodniczego), usunięcie części samosiewów drzew rosnących na północnym brzegu stawu i zasłaniających widok na staw z parku.
10 Wyspa
W południowo-zachodniej części stawu planuje się utworzyć krajobrazową wyspę dla ptactwa wodnego (bez dostępu ludzi).
Sprawdźmy co proponuje projektant.
- Park ma około 1,4 ha powierzchni. Obok starych okazów dębów, lip, olsz, klonów i platana rosną młode drzewa pochodzące z nasadzeń w ostatnich latach – wylicza dr Reda. - Starodrzew wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba wyciąć uschnięte gałęzie. Stosunkowo uboga warstwa krzewów wymaga uzupełnienia, szczególnie o gatunki ozdobne. Trawniki parkowe wymagają renowacji na całej powierzchni.
Jednak to nie drzewa wymagają najwięcej pracy. – Jednym z priorytetów jest odnowienie stawu. Przede wszystkim trzeba go odmulić – tłumaczy projektant. – Od tego powinniśmy zacząć i dopiero po wywiezieniu mułu można robić np. alejki. Inaczej uległyby zniszczeniu. Oczywiście trzeba wyciąć część trzcin i usunąć samosiejki od strony parku.
- Natomiast na stawie odtworzymy wyspę. Podobno kiedyś tu była. Będzie dostępna dla ptactwa. Ludzie na nią nie wejdą, bo nie będzie połączenia z lądem – dodaje prof. Leszek Jerzak.
Powstanie pomost
Atrakcją na pewno będzie półokrągły pomost od strony parku, który będzie pełnił funkcję sceny. Nie ma to być skomplikowana i droga konstrukcja. Musi być tylko odpowiednio wysoko ustawiona, by nie zalewała jej woda.
- To ważne, bo w stawie są duże wahania poziomu wody – przyznaje Ryszard Huczek, odpowiedzialny w gminie za inwestycje.
– Scena przyda się, bo teraz jak chcemy zorganizować występy to ustawiamy przyczepę – śmieje się J. Berent. Bo nieopodal stawu dziś znajduje się niewielki placyk wylany asfaltem. Służy zarówno jako boisko do koszykówki, jak i plac do tańców.
- Trochę go przesuniemy, a za nim powstanie wielofunkcyjne boisko sportowe – dodaje Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami w magistracie. Wraz z projektantem ma wątpliwości, czy powinno to być boisko do piłki nożnej, bo wtedy trzeba montować wysokie siatki zapobiegający wpadaniu piłki do wody.
- Nie jest potrzebne. Porządne boisko mamy przy szkole – uważa radny Berent.
Dziś w parku są tylko dwie lampy, tuż przy stawie. Po renowacji będzie ich ponad 20. Powstanie również miejsce na stragany ustawiane podczas festynów. Zarówno ścieżki w parku i parking mają mieć nawierzchnię żwirową, wykończoną trwałym obrzeżem.
Prace na kilka lat
- A ile to będzie kosztowało?
- Według kosztorysu wychodzi ok. 1,2 mln zł – odpowiada dr Reda.
- W Funduszu Integracyjnym jest tylko 311 tys.
- Dlatego trzeba park odnawiać etapami. W tym roku na pierwszy ogień pójdzie odmulenie stawu, uporządkowanie terenu wokół niego i budowa wyspy – wylicza P. Reda. – Oczywiście będzie gotowy projekt całości. Do tego dojdzie wycinka zbędnych drzew, pielęgnacja starodrzewu metodą alpinistyczną i budowa placu tanecznego. Następne elementy odnowy parku trzeba będzie zrobić w kolejnych latach.
Tomasz Czyżniewski
T.Czyzniewski@Lzg24.com.pl